Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-30

Swobodny przepływ osób

Zasada swobodnego przepływu pracowników w prawie wspólnotowym należy do tzw. czterech podstawowych swobód (wolności), na których opiera się funkcjonowanie wewnętrznego rynku wspólnotowego. Swobodny przepływ pracowników jest jednak obszarem, w którym obecne państwa członkowskie będą mogły, w wyniku ustalonych okresów przejściowych, stosować wieloletnie ograniczenia wobec pracowników z nowych państw przyjętych do UE. Należy jednak pamiętać o tym, że zasada swobodnego przepływu pracowników oznacza również możliwość swobodnego podejmowania w Polsce pracy przez obywateli innych państw członkowskich. Kwestie związane ze stosowaniem swobodnego przepływu pracowników, takie jak pojęcie pracownika, zakres zakazu dyskryminacji czy też wyjątki od zasady swobodnego przepływu pracowników, były przedmiotem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który dokonywał swoistej, wspólnotowej wykładni tych pojęć.

Monika Tomczak-Górlikowska
adwokat
Kancelaria Miller, Canfield, W. Babicki i Wspólnicy Spółka komandytowa
Zgodnie z treścią art. 39 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską („TWE”), ustanowiona zostaje zasada swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Wspólnoty. Ta swoboda obejmuje zniesienie wszelkiej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową między pracownikami państw członkowskich w zakresie zatrudnienia, wynagrodzenia i innych warunków pracy.
Na mocy przepisów TWE swobodny przepływ pracowników obejmuje prawo do:
•  ubiegania się o oferowane miejsca pracy,
•  przemieszczania się w celu ubiegania się o pracę wewnątrz UE,
•  przebywania w jednym z państw członkowskich w celu podjęcia pracy, zgodnie z przepisami ustawowymi, wykonawczymi i administracyjnymi dotyczącymi zatrudniania pracowników tego państwa,
•  pozostania na terytorium państwa członkowskiego po ustaniu zatrudnienia w tym państwie.
Ograniczenia wskazanych zasad mogą być przyjmowane przez państwa członkowskie tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione względami porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego i zdrowia publicznego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00