Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      Czy Unia Europejska zmniejszy bezrobocie?

      W 2002 roku, mimo znacznie wolniejszego niż przed rokiem wzrostu rejestrowanego bezrobocia, obserwowano nadal bardzo trudną sytuację na rynku pracy.

    • comment
      Artykuł

      OPIEKA SOCJALNA W UNII EUROPEJSKIEJ

      Wejście Polski do Unii Europejskiej zostało już przesądzone. Warto zatem poznać konsekwencje, jakie przyniesie dla polskich obywateli uczestnictwo w unijnych strukturach w zakresie zabezpieczenia społecznego.

    • comment
      Artykuł

      Zawód lekarza w Unii

      W ramach Unii Europejskiej dostęp do wykonywania zawodu lekarza podlega harmonizacji w zakresie niezbędnym do swobodnego przepływu osób i usług w ramach wspólnego rynku na podstawie art. 43 i art. 49 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Ponadto zawód lekarza jest objęty regulacją „sektorową”, gwarantującą uznawanie kwalifikacji na terytorium Wspólnoty.

    • comment
      Artykuł

      Prawne podwaliny Europy (15)

      Formy pracy dyktuje rynek - także ten unijny. W państwach Wspólnoty coraz popularniejsze staje się zatrudnianie pracowników czasowych, zwłaszcza przy pracach o charakterze zadaniowym. Jakie są zasady funkcjonowania agencji pracy czasowej w Unii Europejskiej? Czy delegowani pracownicy są narażeni na dyskryminację ze strony personelu firmy-zleceniobiorcy? Czy polskie ustawodawstwo przyjmie rozwiązania

    • comment
      Artykuł

      Prawne podwaliny Europy (13)

      Przedstawicielstwa pracowników w dużych i prężnych przedsiębiorstwach działających na terenie Unii Europejskiej zwykle nie mają powodów do narzekań. Ich udział w ważnych decyzjach dotyczących najistotniejszych spraw firmy jest prawnie uregulowany, a wpływ na kierowanie organizacją - niemały. Jakie możliwości działania mają reprezentacje pracowników w niewielkich przedsiębiorstwach?

    • comment
      Artykuł

      Prawne podwaliny Europy (20)

      Sejm uchwalił 24 kwietnia br. ustawę o ratyfikacji Konwencji Nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego1. Stanowi ona podstawowy dokument międzynarodowy określający zakres tego zabezpieczenia. Zgodnie z artykułem 2, do ratyfikacji konwencji wystarczy stwierdzenie zgodności ustawodawstwa krajowego tylko z częścią zawartych w niej wymagań. Z uprawnienia

    • comment
      Artykuł

      Co nas czeka w Unii

      Dnia 13 grudnia 2002 r. zakończyły się negocjacje akcesyjne z Polską oraz pozostałymi dziewięcioma krajami kandydującymi. Można więc już dziś prognozować, jaki wpływ na różne dziedziny gospodarki będzie miało przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej.

    • comment
      Artykuł

      BHP W UNII EUROPEJSKIEJ

      Unijne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy (a w zasadzie, tłumacząc dosłownie, bezpieczeństwa i zdrowia w pracy) są jednym z najbardziej rozbudowanych działów prawa pracy w Unii Europejskiej. Są także jednym z jego najważniejszych elementów.

    • comment
      Artykuł

      Unia wobec niepełnosprawnych

      Państwa członkowskie różnią się między sobą pod względem polityki skierowanej do osób niepełnosprawnych. Zasadnicze różnice dotyczą m.in. rozwiązań w zakresie zakładów pracy chronionej czy sposobów aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

    • comment
      Artykuł

      Lekarze weterynarii w Unii

      W ramach Unii Europejskiej kwestia dostępu do wykonywania zawodu weterynarza podlega harmonizacji w zakresie niezbędnym do swobodnego przepływu osób i usług w ramach wspólnego rynku na podstawie art. 43 i art. 49 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

    • comment
      Artykuł

      Prawnicy w Unii Europejskiej

      Zawód prawnika obok architekta oraz zawodów medycznych należy do tzw. zawodów regulowanych, których wzajemne uznawanie kwalifikacji w ramach UE zostało bardzo szczegółowo określone.

    • comment
      Artykuł

      Unijne standardy po polsku

      Według jakich zasad będą zatrudniani pracownicy czasowi i jakie będą mieli prawa po wejściu Polski do Unii Europejskiej? Zmiana przepisów jest istotną kwestią, ale inną, równie ważną jest umiejętne zastosowanie nowych uregulowań w taki sposób, aby spowodowały maksymalny wzrost wyników organizacyjnych i finansowych każdego przedsiębiorstwa.

    • comment
      Artykuł

      Specjaliści po wejściu do Unii

      Wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych jest niezbędnym elementem realizacji swobodnego przepływu pracowników oraz osób samozatrudnionych w Unii Europejskiej. System ten umożliwia potwierdzanie umiejętności zawodowych, uzyskanych w jednym z państw członkowskich na terytorium całej Unii Europejskiej.

    • comment
      Artykuł

      Co z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej

      Czy po akcesji Polski w 2004 r. do Unii Europejskiej zostanie zlikwidowany zakładowy fundusz świadczeń socjalnych? Pojawiają się takie poglądy. Są one przyczyną wielu spekulacji i wątpliwości związanych np. z przyszłością dokonywanych inwestycji w tzw. infrastrukturę socjalną.

    • comment
      Artykuł

      Doradcy podatkowi w Unii Europejskiej

      Wykonywanie zawodu doradcy podatkowego w ramach Unii Europejskiej opiera się w pierwszej kolejności na kilku fundamentalnych regułach integracji europejskiej, a mianowicie - na zasadzie swobody świadczenia usług i zakładania przedsiębiorstw, a także swobody przepływu osób (przy czym ta ostatnia ma zastosowanie przede wszystkim do doradców podatkowych pragnących wykonywać zawód na podstawie zatrudnienia

    • comment
      Artykuł

      Zatrudnianie młodocianych - jak to robią w Unii

      Przepisy wspólnotowe zawierają bardzo rygorystyczne przepisy ograniczające pracę osób niepełnoletnich. Niektóre normy są jednak łagodniejsze niż obowiązujące w Polsce.

    • comment
      Porada
    • comment
      Porada
    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00