Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-30

Prawne podwaliny Europy (15)

Formy pracy dyktuje rynek - także ten unijny. W państwach Wspólnoty coraz popularniejsze staje się zatrudnianie pracowników czasowych, zwłaszcza przy pracach o charakterze zadaniowym. Jakie są zasady funkcjonowania agencji pracy czasowej w Unii Europejskiej? Czy delegowani pracownicy są narażeni na dyskryminację ze strony personelu firmy-zleceniobiorcy? Czy polskie ustawodawstwo przyjmie rozwiązania unijne w kwestii zatrudniania pracowników czasowych?

Krzysztof WALCZAK
Autor jest doktorem prawa; jest szefem projektów ds. stosunków pracy w Hay Group Sp. z o.o. oraz wykładowcą prawa pracy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego oraz w Wyższej Szkole Handlu i Prawa w Warszawie.
Kontakt: krzysztof walczak@haygroup.com
Tradycyjny model zatrudnienia pracowników na pełnym etacie i na podstawie umowy na czas nieokreślony - przy dynamicznie rozwijającym się i zmieniającym rynku pracy - okazał się nie do utrzymania w państwach Unii Europejskiej.
Uregulowania europejskie
Dążenie do elastycznego, europejskiego rynku pracy, szczególnie ważne ze względu na wysoki poziom bezrobocia w krajach członkowskich, stało się podstawą wielu inicjatyw we Wspólnocie. Dlatego partnerzy społeczni podjęli negocjacje w celu wprowadzenia stosownych regulacji prawnych. W ich wyniku przyjęto - opisane w poprzednich artykułach tego cyklu - dwie dyrektywy normujące elastyczne formy zatrudnienia:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00