Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-28

BHP W UNII EUROPEJSKIEJ

Unijne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy (a w zasadzie, tłumacząc dosłownie, bezpieczeństwa i zdrowia w pracy) są jednym z najbardziej rozbudowanych działów prawa pracy w Unii Europejskiej. Są także jednym z jego najważniejszych elementów.

Mariusz Śmigiel
W dużym uproszczeniu prawo europejskie (w zasadzie europejskie prawo pracy) w zakresie bhp składa się głównie z dwóch ramowych dyrektyw:
Dyrektywy Rady 89/391/EWG z 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (zwanej dalej: „Dyrektywą 89/391/EWG”) oraz
Dyrektywy Rady 80/1107/EWG z 27 listopada 1980 r. o ochronie pracowników przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na działanie czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych (zwanej dalej: „Dyrektywą 80/1107/EWG”), do których wydano dyrektywy wykonawcze. Do Dyrektywy 89/391/EWG wydano (w chwili redagowania niniejszego tekstu) 17 dyrektyw wykonawczych, zaś do Dyrektywy 80/1107/EWG - cztery. Wydano również inne regulacje, nie pozostające w bezpośrednim związku z dwiema powyższymi dyrektywami ramowymi.
W tym przypadku trudno mówić o przejrzystości i jednolitości unormowań dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia w pracy.
? Czy dyrektywy UE dotyczące bhp zawierają konkretne rozwiązania, które są „kopiowane” do prawa państw członkowskich?
Nie. Artykuł 118a Traktatu Rzymskiego sporządzonego 25 marca 1957 r. zakłada, że Rada Wspólnot Europejskich powinna przyjąć (w drodze dyrektyw) minimalne wymagania do wprowadzenia ulepszeń, dotyczących głównie miejsca pracy, w celu zagwarantowania większego stopnia ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Oczywiście do prawa poszczególnych państw członkowskich mogą być inkorporowane wyłącznie minimalne wymagania, jednakże intencją uregulowań unijnych dotyczących bhp jest to, aby państwa członkowskie wprowadzały w swoich systemach prawnych regulacje, zawierające co najmniej taki stopień ochrony, jaki przewidują normy Unii Eurupejskiej oraz to, aby były one jak najbardziej jednolite.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00