Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Europejski rzecznik praw obywatelskich

      Z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich RP prof. Andrzeja Zolla w dniach 29 i 30 maja br. odbyła się Konferencja Międzynarodowa „Ombudsman a prawo Unii Europejskiej”.

    • comment
      Artykuł

      Instytucje Wspólnot Europejskich (cz.IV) - Organy doradcze

      Oprócz organów stanowiących, wykonawczych, a także sądowniczych Wspólnoty Europejskie posiadają również organy, które spełniają funkcje doradcze w rozmaitych kwestiach, głównie ekonomicznych.

    • comment
      Artykuł

      Co będzie zawierać Traktat akcesyjny?

      Formalnym finałem, toczących się przez blisko 10 lat negocjacji dotyczących przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, ma być podpisanie Traktatu akcesyjnego.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Co należy wiedzieć o referendum

      Dnia 16 kwietnia 2003 r. w Atenach został podpisany Traktat akcesyjny o przystąpieniu Polski oraz 9 innych krajów do Unii Europejskiej. Nie jest to jednak koniec procesu wstępowania w struktury wspólnotowe. Teraz decyzja o tym, czy Polska znajdzie się w składzie jednej z największych organizacji gospodarczych świata, zależy już tylko od nas - obywateli.

    • comment
      Artykuł

      Źródła prawa wspólnotowego

      Polska w 2004 r. ma stać się jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. Będzie wówczas zobowiązana do przestrzegania prawa obowiązującego we Wspólnotach.

    • comment
      Artykuł

      Czy Unia Europejska zmniejszy bezrobocie?

      W 2002 roku, mimo znacznie wolniejszego niż przed rokiem wzrostu rejestrowanego bezrobocia, obserwowano nadal bardzo trudną sytuację na rynku pracy.

    • comment
      Artykuł

      PHARE dla małych i średnich przedsiębiorców w 2003 r.

      Znaczenie sektora małych i średnich rzedsiębiorstw (MSP) dla rozwoju gospodarczego i rynku pracy doceniła Unia Europejska. Wiele programów pomocowych przeznaczonych jest na bezpośrednie wsparcie MSP.

    • comment
      Artykuł

      OPIEKA SOCJALNA W UNII EUROPEJSKIEJ

      Wejście Polski do Unii Europejskiej zostało już przesądzone. Warto zatem poznać konsekwencje, jakie przyniesie dla polskich obywateli uczestnictwo w unijnych strukturach w zakresie zabezpieczenia społecznego.

    • comment
      Artykuł

      Zawód lekarza w Unii

      W ramach Unii Europejskiej dostęp do wykonywania zawodu lekarza podlega harmonizacji w zakresie niezbędnym do swobodnego przepływu osób i usług w ramach wspólnego rynku na podstawie art. 43 i art. 49 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Ponadto zawód lekarza jest objęty regulacją „sektorową”, gwarantującą uznawanie kwalifikacji na terytorium Wspólnoty.

    • comment
      Artykuł

      Swobodny przepływ towarów

      Zasada swobodnego przepływu towarów należy, wraz z zasadą swobodnego przepływu osób, kapitału i usług, do tzw. czterech podstawowych swobód (wolności), na których opiera się funkcjonowanie jednolitego wewnętrznego rynku europejskiego. Zgodnie z tą zasadą, wymiana towarowa pomiędzy państwami członkowskimi nie może być przez te państwa w jakikolwiek sposób ograniczana. W wyniku przystąpienia Polski do

    • comment
      Artykuł

      Prawo i organy Unii Europejskiej

      1 maja 2004 r., tj. z chwilą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, polscy przedsiębiorcy staną się uczestnikami obrotu gospodarczego w ramach struktur europejskich, a tym samym adresatami norm prawa europejskiego. W tym momencie będą oni także musieli przyjąć na siebie wszystkie obowiązki wynikające z regulacji prawnych funkcjonujących w UE, a także staną się beneficjantami korzyści z nich wynikających

    • comment
      Artykuł

      Prawne podwaliny Europy (15)

      Formy pracy dyktuje rynek - także ten unijny. W państwach Wspólnoty coraz popularniejsze staje się zatrudnianie pracowników czasowych, zwłaszcza przy pracach o charakterze zadaniowym. Jakie są zasady funkcjonowania agencji pracy czasowej w Unii Europejskiej? Czy delegowani pracownicy są narażeni na dyskryminację ze strony personelu firmy-zleceniobiorcy? Czy polskie ustawodawstwo przyjmie rozwiązania

    • comment
      Artykuł

      Prawne podwaliny Europy (13)

      Przedstawicielstwa pracowników w dużych i prężnych przedsiębiorstwach działających na terenie Unii Europejskiej zwykle nie mają powodów do narzekań. Ich udział w ważnych decyzjach dotyczących najistotniejszych spraw firmy jest prawnie uregulowany, a wpływ na kierowanie organizacją - niemały. Jakie możliwości działania mają reprezentacje pracowników w niewielkich przedsiębiorstwach?

    • comment
      Artykuł

      Z przyspieszeniem do Unii Europejskiej

      Rozmowa z JERZYM SABLIKIEM, prezesem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

    • comment
      Artykuł

      Prawne podwaliny Europy (20)

      Sejm uchwalił 24 kwietnia br. ustawę o ratyfikacji Konwencji Nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego1. Stanowi ona podstawowy dokument międzynarodowy określający zakres tego zabezpieczenia. Zgodnie z artykułem 2, do ratyfikacji konwencji wystarczy stwierdzenie zgodności ustawodawstwa krajowego tylko z częścią zawartych w niej wymagań. Z uprawnienia

    • comment
      Artykuł

      Co nas czeka w Unii

      Dnia 13 grudnia 2002 r. zakończyły się negocjacje akcesyjne z Polską oraz pozostałymi dziewięcioma krajami kandydującymi. Można więc już dziś prognozować, jaki wpływ na różne dziedziny gospodarki będzie miało przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej.

    • comment
      Artykuł

      BHP W UNII EUROPEJSKIEJ

      Unijne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy (a w zasadzie, tłumacząc dosłownie, bezpieczeństwa i zdrowia w pracy) są jednym z najbardziej rozbudowanych działów prawa pracy w Unii Europejskiej. Są także jednym z jego najważniejszych elementów.

    • comment
      Artykuł

      2004 rok - Polska w Unii!

      Decydujący o rozszerzeniu Unii Europejskiej szczyt w Kopenhadze zakończył się pomyślnie. Polska jest jednym z 10 państw, które staną się 1 maja 2004 r. nowymi członkami Wspólnoty. Ostatnim już warunkiem naszego przystąpienia jest pomyślne przeprowadzenie procedur ratyfikacyjnych traktatu akcesyjnego.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Instytucje Wspólnot Europejskich (cz. II)

      Najważniejszym organem legislacyjnym Unii jest Parlament Europejski. Posiada on zarówno kompetencje legislacyjne - jak każdy parlament na świecie, ale sprawuje również kontrolę nad działalnością pozostałych instytucji wspólnotowych.

    • comment
      Artykuł
    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00