Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

2004 rok - Polska w Unii!

Decydujący o rozszerzeniu Unii Europejskiej szczyt w Kopenhadze zakończył się pomyślnie. Polska jest jednym z 10 państw, które staną się 1 maja 2004 r. nowymi członkami Wspólnoty. Ostatnim już warunkiem naszego przystąpienia jest pomyślne przeprowadzenie procedur ratyfikacyjnych traktatu akcesyjnego.

Michał Culepa
Polska ekipa negocjacyjna „pierwszej linii” liczyła ponad 20 osób. Założeniem głównym był podział uczestników szczytu na dwie grupy: tzw. kierownictwo polityczne, w którego skład wchodził premier, wicepremierzy i minister spraw zagranicznych oraz ekipę negocjacyjną, złożoną z osób biorących już wcześniej udział w rozmowach przedakcesyjnych, mającą wspomagać kierownictwo polityczne w ostatecznych rozmowach na szczycie. Do tej drugiej grupy należeli m.in. pełnomocnik rządu ds. negocjacji o członkostwo w UE Jan Truszczyński, szefowa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Danuta Hübner wraz ze współpracownikami, ambasadorzy Polski w Danii i przy UE, a także kierownicy departamentów zajmujących się integracją w najbardziej zaangażowanych ministerstwach: finansów i rolnictwa.
Rozmowy do końca
Taki skład delegacji był zdeterminowany faktem, iż ostatnie rozmowy, jakie toczyły się w stolicy Danii, były poświęcone najtrudniejszym rozdziałom negocjacyjnym, które - zgodnie z przewidywaniami - zostały zostawione na koniec całego procesu. Chodziło oczywiście o problematykę rolniczą i kwestie związane z unijnym budżetem i finansami.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00