Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2018-06-30

Swobodny przepływ towarów

Zasada swobodnego przepływu towarów należy, wraz z zasadą swobodnego przepływu osób, kapitału i usług, do tzw. czterech podstawowych swobód (wolności), na których opiera się funkcjonowanie jednolitego wewnętrznego rynku europejskiego. Zgodnie z tą zasadą, wymiana towarowa pomiędzy państwami członkowskimi nie może być przez te państwa w jakikolwiek sposób ograniczana. W wyniku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, planowanego na 1 maja 2004 roku, zasada ta zacznie obowiązywać w stosunku do naszego kraju. Oznaczać to będzie z jednej strony pełne otwarcie jednolitego rynku europejskiego na polskie towary (z zastrzeżeniem okresów przejściowych), z drugiej zaś pełną swobodę napływu towarów z państw Unii na rynek polski. Sytuacja ta będzie stanowić wielkie wyzwanie dla polskich przedsiębiorców. Możliwość korzystania z pełnego dostępu do rynku europejskiego zależeć bowiem będzie od uprzedniego wdrożenia w produkcji towarów norm i standardów unijnych. Przestrzeganie powyższych norm i standardów stanie się również koniecznością dla większości producentów wytwarzających towary przeznaczone na rynek polski, ponieważ będą one wkrótce obowiązywać także w stosunku do towarów sprzedawanych wyłącznie na tym rynku. Innym aspektem włączenia Polski do europejskiego rynku wewnętrznego będzie zmiana zasad oclenia towarów importowanych z krajów nienależących do UE, co ma z kolei znaczenie dla polskich importerów.

Wojciech Langowski
radca prawny
Miller, Canfield, W. Babicki i Wspólnicy Spółka Komandytowa
Podstawą prawną utworzenia jednolitego rynku wewnętrznego UE jest art. 14 traktatu z 25 marca 1957 r. ustanawiającego Wspólnotę Europejską (dalej „TWE”). Zgodnie z definicją zawartą w tym przepisie, rynek wewnętrzny stanowi obszar bez wewnętrznych granic, w którym zapewniony jest, zgodnie z przepisami TWE, swobodny przepływ towarów, osób, usług i kapitału.
Swobodny przepływ towarów oznacza, że towary na obszarze wszystkich państw członkowskich UE mogą się przemieszczać bez jakichkolwiek ograniczeń prawnych, w tym celnych i fiskalnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00