Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada

      ZATRUDNIANIE PRACOWNIKÓW TYMCZASOWYCH W PRAKTYCE

      Najważniejsza różnica między pracą tymczasową a outsourcingiem jest taka, że aby realizować usługę z zakresu pracy tymczasowej agencja powinna być zarejestrowana i posiadać stosowany certyfikat. Natomiast przy outsourcingu firmy nie mają takiego obowiązku.

    • comment
      Porada

      (Nie)osłonięci w kryzysie

      W Unii Europejskiej wyraźnie widać tendencję do upowszechniania bardziej elastycznych form zatrudnienia. Jak na tle innych krajów wygląda sytuacja polskich pracowników "elastycznych"? Czy osoby posiadające umowy tymczasowe i na czas określony mogą liczyć na ochronę w sytuacji zmian organizacyjnych, np. wymuszonych przez kryzys?

    • comment
      Porada

      Pracownik na godziny

      Praca tymczasowa staje się coraz popularniejszą formą zatrudniania pracowników. Jest to trend obserwowany na całym świecie. Tymczasem krytycy takiej formy zatrudniania twierdzą, że pracownicy tymczasowi są dyskryminowani, szczególnie w dziedzinie płac. Czy tak jest faktycznie?

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada
    • comment
      Porada

      Urlopy pracownicze - problemy, przykłady, orzecznictwo (cz. 2)

      Prawo do wypoczynku zapewnia art. 66 ust. 2 Konstytucji RP oraz przepisy działu szóstego i siódmego kodeksu pracy, regulujące czas pracy i urlopy wypoczynkowe. Prawo pracownika do wypoczynku jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych.

    • comment
      Porada

      Jakie są konsekwencje zatrudniania pracowników tymczasowych przez okres dłuższy niż dopuszczalny

      Korzystanie z pracy pracowników tymczasowych polega na "wypożyczeniu" ich z agencji pracy tymczasowej, z którą takie osoby mają podpisane umowy o pracę. Wypożyczenie nie może mieć jednak charakteru trwałego i zastępować w sposób ciągły zatrudniania pracowników w formie stosunku pracy. Ustawodawca kształtując warunki zatrudnienia w formie tymczasowej przewidział pewne ograniczenia w tym zakresie.

    • comment
      Porada

      Jak przeprowadzić procedurę zwolnień grupowych

      Zwolnienia grupowe polegają na rozwiązaniu w okresie nieprzekraczającym 30 dni umów o pracę ze znaczną częścią załogi z przyczyn niedotyczących pracowników. Dokonanie zwolnień grupowych wymaga od pracodawcy zastosowania szczególnego trybu postępowania, odmiennego niż tryb zwolnień pracowników uregulowany w Kodeksie pracy.

    • comment
      Porada

      Praca na sezon

      Pracownikami sezonowymi są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Wybór formy zatrudnienia pracowników sezonowych zależy wyłącznie od ustaleń dokonanych między osobą zatrudniającą a pracownikiem sezonowym.

    • comment
      Porada

      PRACA TYMCZASOWA W PRAWIE UNIJNYM I POLSKIM

      Regulacje polskie dotyczące urlopu wypoczynkowego stawiają pracowników tymczasowych w mniej korzystnej sytuacji, niż gdyby wykonywali oni taką samą pracę i byli zatrudnieni bezpośrednio przez pracodawcę-użytkownika.

    • comment
      Porada

      Jak w czasie urlopów wypoczynkowych zastępować pracowników

      Każdego roku w czasie letnich miesięcy duża liczba pracowników korzysta z urlopów wypoczynkowych. W tym okresie pracownicy najczęściej wykorzystują najdłuższą obowiązkową część urlopu, zapewniającą co najmniej 14-dniową przerwę w pracy. Okres ten to jednocześnie problemy pracodawców, którzy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu pracy przy znacznie ograniczonej załodze.

    • comment
      Artykuł

      Urlopy wypoczynkowe w praktyce

      Najnowszy numer "Poradnika" poświęcony jest szczegółowemu omówieniu zagadnień związanych z obowiązkami pracodawcy dotyczącymi realizacji uprawnień pracowniczych w zakresie urlopu wypoczynkowego. Urlop to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika w celu regeneracji jego sił fizycznych i psychicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu mu za ten czas wynagrodzenia. Uprawnienie pracownika do urlopu

    • comment
      Artykuł

      ZWALNIANIE PRACOWNIKÓW TYMCZASOWYCH

      Pracodawca-użytkownik może zrezygnować z pracy świadczonej przez pracownika tymczasowego w każdym momencie. Wystarczy, że o podjętej decyzji zawiadomi na piśmie agencję pracy tymczasowej i poda przewidywany termin zakończenia pracy.

    • comment
      Artykuł

      Jaką odpowiedzialność ponosi pracodawca, który łamie prawa pracownicze

      Wykroczenia przeciwko prawom pracownika zostały uregulowane nie tylko w Kodeksie pracy. W szerszym zakresie wykroczenia z zakresu prawa pracy wynikają także m.in. z ustawy o funduszu świadczeń socjalnych, o społecznej inspekcji pracy czy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Za spowodowane naruszenia pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 30 tys. zł.

    • comment
      Artykuł

      OBOWIĄZKI PRACODAWCY-UŻYTKOWNIKA

      Pracodawca-użytkownik ma prawo domagać się odszkodowania z tytułu szkody wyrządzonej przez pracownika tymczasowego. Do naprawienia szkody jest zobowiązana agencja pracy tymczasowej, która zatrudnia winnego pracownika.

    • comment
      Artykuł

      UMOWA Z AGENCJĄ PRACY TYMCZASOWEJ

      Praca tymczasowa jako jedna z form elastycznego zatrudnienia daje wiele korzyści zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Dzięki tej formie zatrudnienia pracodawcy mogą np. szybko pozyskać potrzebnych pracowników bez potrzeby przeprowadzania procesu rekrutacji.

    • comment
      Porada

      Do jakich informacji o wynagradzaniu u pracodawcy użytkownika może mieć dostęp agencja pracy tymczasowej

      Pracodawca użytkownik, mimo że nie nalicza wynagrodzenia pracownikowi tymczasowemu, ma szereg obowiązków, które wpływają na ostateczną wysokość płacy przysługującą takiemu pracownikowi. Dokonując ustaleń dotyczących m.in. pensji dla pracownika tymczasowego, pracodawca użytkownik powinien pamiętać, że nie może naruszyć zasady równego traktowania.

    • comment
      Artykuł

      Jak zmniejszyć koszty pracy

      W dobie kryzysu koniecznością stało się zmniejszanie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednym z popularniejszych sposobów na ich obniżenie są cięcia kosztów związanych z zatrudnieniem. W najnowszym "Poradniku" omawiamy m.in. kwestie związane z zatrudnianiem osób na podstawie umów cywilnoprawnych, zwykle umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taka forma zatrudnienia daje przedsiębiorcom sporo korzyści

    • comment
      Porada
    • comment
      Porada

      JAK ZASTĄPIĆ NIEOBECNEGO PRACOWNIKA

      Pracodawca, chcąc zastąpić nieobecnego pracownika, może zatrudnić nową osobę na podstawie umowy na zastępstwo. W takiej umowie może on określić inne warunki zatrudnienia niż te zawarte w umowie o pracę pracownika zastępowanego, np. zmienić warunki wynagradzania.

    • comment
      Artykuł

      Czy warto zatrudniać pracowników tymczasowych

      Pracodawca korzystający z pracy pracowników tymczasowych ma zmniejszoną ilość obowiązków, jakie wynikają z zatrudniania osób na podstawie stosunku pracy. Część tych obowiązków przejmuje bowiem agencja pracy tymczasowej. Jednak nie każdy pracodawca może przyjąć do pracy pracowników tymczasowych.

    • comment
      Porada

      Czy możliwe jest zatrudnienie własnego pracownika dodatkowo przez agencję pracy tymczasowej?

      Nie, z art. 4 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wynika, że jeden podmiot nie może być jednocześnie pracodawcą oraz pracodawcą użytkownikiem w stosunku do tego samego pracownika. Tak, więc nie ma możliwości korzystania z pracy własnego pracownika przez agencję pracy tymczasowej nawet gdy w ramach zleconych prac wykonywał by inne obowiązki niż w ramach umowy o pracę.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00