Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-04-10

Jak zmniejszyć koszty pracy

W dobie kryzysu koniecznością stało się zmniejszanie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednym z popularniejszych sposobów na ich obniżenie są cięcia kosztów związanych z zatrudnieniem.

W najnowszym "Poradniku" omawiamy m.in. kwestie związane z zatrudnianiem osób na podstawie umów cywilnoprawnych, zwykle umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taka forma zatrudnienia daje przedsiębiorcom sporo korzyści. Przede wszystkim osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych podlegają przepisom kodeksu cywilnego, a nie kodeksu pracy. Oznacza to, że nie mają one takich uprawnień jak pracownicy. Największą korzyścią wynikającą z zatrudniania osób na umowę zlecenia i umowę o dzieło jest łatwość rozwiązania takich umów. Jeżeli w umowie nie będzie ustalonego okresu wypowiedzenia, można ją wypowiedzieć w trybie natychmiastowym.

Innym sposobem redukcji kosztów pracy jest zatrudnianie pracowników tymczasowych. Do tych pracowników nie stosuje się ustawy o zwolnieniach grupowych, co oznacza, że nie wlicza się ich do limitów osób zwolnionych grupowo i nie przysługuje im odprawa pieniężna w związku ze zwolnieniem z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Oczywiście powyższe przykłady nie stanowią jedynych sposobów zmniejszenia kosztów pracy. Można tego dokonać na różne sposoby, np. ograniczając działalność socjalną czy starając się o różnego rodzaju dofinansowania. Także o tym mówimy w "Poradniku". Mamy nadzieję, że stanie się on przydatnym narzędziem w trudnych czasach.

Korzyści z zawierania umów zlecenia i o dzieło

Pracodawca, który chce ograniczyć koszty zatrudnienia, powinien rozważyć, czy warto zatrudniać osoby na podstawie umów cywilnoprawnych. Taka forma zatrudnienia daje bowiem zatrudniającym sporo korzyści.

Przedsiębiorcy zatrudniający osoby na umowy cywilnoprawne wybierają najczęściej umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Umowa zlecenia polega na wykonywaniu wskazanych przez zleceniodawcę czynności, które niekoniecznie muszą przynieść określony skutek (art. 734 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 230, poz. 1370; dalej jako k.c.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00