Urlopy wypoczynkowe w praktyce
Najnowszy numer "Poradnika" poświęcony jest szczegółowemu omówieniu zagadnień związanych z obowiązkami pracodawcy dotyczącymi realizacji uprawnień pracowniczych w zakresie urlopu wypoczynkowego.
Urlop to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika w celu regeneracji jego sił fizycznych i psychicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu mu za ten czas wynagrodzenia. Uprawnienie pracownika do urlopu wypoczynkowego jest obligatoryjnym elementem stosunku pracy oraz jednym z podstawowych praw pracowniczych, podlegającym szczególnej ochronie. Prawo pracownika do wypoczynku jest jednym z praw obywatelskich gwarantowanych Konstytucją RP. Gwarancje te zawierają także przepisy kodeksu pracy. Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. O tym, jak planować, obliczać i udzielać urlopu piszemy w najnowszym numerze "Poradnika".
Omówimy także przepisy prawa pracy przewidujące dla pewnych grup pracowników podwyższony wymiar urlopu wypoczynkowego w stosunku do progów przewidzianych w kodeksie pracy. Regulacje te dotyczą m.in. osób niepełnosprawnych, pracowników młodocianych i pracowników socjalnych.
Nie zabraknie także tematyki dotyczącej wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Czytelnik dowie się, jak takie wynagrodzenie obliczać, kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop i w jakiej wysokości.
Zapraszamy do lektury.
Urlop wypoczynkowy - zasady ogólne
Prawo pracownika do wypoczynku jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Prawo do wypoczynku zapewnia art. 66 ust. 2 Konstytucji RP oraz przepisy działu szóstego i siódmego kodeksu pracy, regulujące czas pracy i urlopy wypoczynkowe.
Urlop wypoczynkowy jest zwolnieniem pracownika z obowiązku świadczenia pracy w celu regeneracji jego sił fizycznych i psychicznych przy jednoczesnym zapewnieniu mu za ten czas wynagrodzenia.
Należy podkreślić, że jest to uprawnienie nierozłącznie związane z pozostawaniem w stosunku pracy.