Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 września 2023 r., sygn. II SA/Gl 591/23

Budowlane prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna, Protokolant specjalista Magdalena Pochopin, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2023 r. sprawy ze skargi R. J., J. J. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia 31 stycznia 2023 r. nr IFXIV.7840.10.24.2022 w przedmiocie pozwolenie na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

M. Sp. z o.o. z siedzibą w G. wystąpiła do Prezydenta Miasta G. o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem na działce nr 1 (obręb [...] G.) przy ul. [...] w G.

Dnia 27 maja 2022 r. do organu I instancji wpłynęło pismo zatytułowane "Protest mieszkańców ul. [...] przeciwko budowie bloku między domkami jednorodzinnymi" opatrzone datą 26 maja 2022 r.

W piśmie tym mieszkańcy ul. [...], [...], [...], [...], [...] i [...] (nie wymienieni indywidualnie z imienia i nazwiska) zakwestionowali ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wskazując, że "uchwalony MPZP, który pozwala na pojedynczej działce pomiędzy istniejącymi budynkami jednorodzinnymi zrealizować tak intensywną zabudowę wielorodzinną oraz sam projekt stanowi zaprzeczenie zasady dobrego sąsiedztwa. Proporcje istniejącej zabudowy do nowoprojektowanej są zachwiane. Zaprojektowano budynek średniowysoki w sąsiedztwie niskich. Rysunek zacieniania - linijka słońca jest nieczytelny, brakuje odległości, wymiarów". Podniesiono, że w opisie technicznym projektu napisano, że w sąsiedztwie projektowanej działki znajdują się budynki jedno- i wielorodzinne, co nie jest zgodne z załączoną mapą do celów projektowych, na której zaznaczone są budynki jednorodzinne niskie. Wyrażono również obawy odnośnie zaprojektowanych 26 miejsc postojowych obsługiwanych pojedynczym zjazdem, które będą nadmiernym generatorem ruchu, a także zgłosili wątpliwości odnośnie braku możliwości jednoznacznego określenia odległości planowanego miejsca na gromadzenie odpadów od granicy działki, ze względu na niezaznaczenie go w sposób wyraźny na projekcie zagospodarowania terenu i nie podanie wielkości kontenerów. Wskazali także na konieczność realizacji zabezpieczeń przeciwpożarowych, w tym realizacji ściany oddzielenia pożarowego od istniejących budynków w granicy działki zaznaczając, że zaprojektowane przegrody dotyczą budynku projektowanego, a w ich ocenie zabezpieczone powinny być również sąsiednie budynki istniejące. Zwrócili się również o wyjaśnienie na jakiej podstawie zawiadomiono strony, skoro wg opisu zawartego w projekcie obszar oddziaływania inwestycji mieści się na działce inwestycyjnej oraz o udostępnienie uzgodnień dotyczących wjazdu na działkę, decyzji lokalizacyjnej zjazdu, analizy natężenia ruchu związanego z inwestycją, a także wskazanie promieni skrętów samochodów wjeżdżających na parking w budynku przy całkowitym zapełnieniu parkingu zewnętrznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00