Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 22 listopada 2022 r., sygn. II SA/Ol 707/22
Samorząd terytorialny; Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas sędzia WSA Ewa Osipuk po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 listopada 2022 r. sprawy ze skargi L. K. na uchwałę Rady Gminy Mrągowo z dnia 27 sierpnia 2015 r. nr X/78/15 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu geodezyjnego Muntowo, gmina Mrągowo oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 19 października 2015 r. Rada Gminy Mrągowo podjęła uchwałę nr X/78/15 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu geodezyjnego [...], gmina Mrągowo.
Skargę na wskazaną uchwałę wywiodła L. K. (strona, skarżąca), wnosząc o stwierdzenie jej nieważności w części dotyczącej nieruchomości - działek nr ew. [...], [...], [...], obręb [...]. Zaskarżonej uchwale zarzucono naruszenie art. 15 ust. 2 pkt 3, pkt 7 i pkt 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (w brzmieniu z daty podjęcia zaskarżonej uchwały) przez ich niewłaściwe zastosowanie oraz naruszenie art. 31 ust. 3 i art. 64 ust. 3 Konstytucji RP w związku z art. 140 Kodeksu cywilnego w stosunku do nieruchomości skarżącej, stanowiącej działki nr ew. [...], [...], [...], obręb [...].
W uzasadnieniu skargi podkreślono, że z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu geodezyjnego [...] nie wynika żadna okoliczność uzasadniająca pozbawienie prawa zabudowy fragmentu nieruchomości dz. nr ew. [...], [...], [...] położonego przy drodze publicznej w sąsiedztwie istniejącej zabudowy, na glebach niepodlegających ochronie i poza strefą ochronną 100 m od brzegu jeziora. W szczególności, ograniczenie to nie wynika z przepisów o Obszarze Chronionego Krajobrazu Jezior Legińsko-Mrągowskich, z przepisów o ochronie gruntów rolnych, ani z generalnych zasad ochrony ładu przestrzennego. Nieruchomość skarżącej znajduje się bowiem w sąsiedztwie istniejącej zabudowy i jej zabudowanie nie groziłoby efektem zabudowy rozproszonej. W ocenie skarżącej zapisy planu miejscowego są także sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Mrągowo, które w odniesieniu do nieruchomości skarżącej tylko w części kwalifikują ją jako rolniczą przestrzeń produkcyjną. Z mapy studium wynika, że obszar rolniczej przestrzeni produkcyjnej pokrywa się jedynie z zasięgiem gleb wyższej klasy.