Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 maja 2021 r., sygn. II SA/Gd 858/20
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie WSA Mariola Jaroszewska (spr.) WSA Dariusz Kurkiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 maja 2021 r. sprawy ze skargi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na decyzję Wojewody z dnia 17 września 2020 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
A. (dalej jako "Spółka") wniosła skargę na decyzję Wojewody (dalej jako "Wojewoda") z dnia 17 września 2020 r., którą utrzymano w mocy decyzję Starosty (dalej jako "Wojewoda") z dnia 25 czerwca 2020 r. odmawiającą zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Dnia 16 kwietnia 2020 r. do Starosty wpłynął wniosek Spółki o wydanie pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej [..], wieża typu BOT E-3/54 o wysokości całkowitej 55,95 m, wraz z projektem zasilania elektrycznego instalacji radiokomunikacyjnej [...], na działkach nr [...] i [...] w P., gmina P.
W toku postępowania organ zobowiązał inwestora do doprowadzenia projektu budowlanego do zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie wysokości obiektu oraz do ujednolicenia projektu budowlanego branży konstrukcyjnej z projektem budowlanym branży teletechnicznej w zakresie projektowanych anten radioliniowych.
Następnie, decyzją z dnia 25 czerwca 2020 r., Starosta odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia inwestorowi pozwolenia na budowę inwestycji objętej wnioskiem.
Według Starosty inwestor nie doprowadził projektowanego zamierzenia do zgodności z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego uchwałą Rady Gminy z dnia 30 maja 2019 r. nr VI/85/2019 (Dz. U. Woj. poz. 3294 z dnia 10 lipca 2019 r.) w zakresie określonej w planie dopuszczalnej wysokości zabudowy. Plan dopuszcza bowiem lokalizację budowli nie wyższych niż 15 m, a projektowana wieża kratowa przekracza tę wartość. Organ wyjaśnił, że plan miejscowy nie może wprowadzać zakazu lokalizacji urządzeń telekomunikacyjnych na całym obszarze objętym planem, może jednak wprowadzać ograniczenia w zakresie lokalizacji inwestycji, ich rozmieszczenia, rodzaju urządzeń z uwagi na miejsce, w którym będą zlokalizowane, czy też ograniczenia z uwagi na ochronę innych, istotnych z punktu widzenia gospodarowania ograniczeń, wartości. Starosta powołał się na prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 lutego 2020 r. sygn. II SA/Gd 541/19, którym oddalono skargę skarżącej Spółki na uchwałę Rady Gminy z dnia 30 maja 2019 r. nr VI/85/2019.