Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 listopada 2020 r., sygn. II SA/Kr 833/20
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łoboz Sędzia WSA Magda Froncisz Sędzia WSA Agnieszka Nawara - Dubiel (spr.) po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi [...] spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2020 r, znak [...] w przedmiocie negatywnego zaopiniowania projektu decyzji określającej stopień ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów, osobę obowiązaną do rekultywacji gruntów oraz kierunek i termin wykonania rekultywacji gruntów I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu l Instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej [...] spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kwotę 100 (sto) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 13 maja 2019 r. Prezydent Miasta Oświęcim wydał postanowienie Nr [...] negatywnie opiniujące projekt decyzji określającej stopień ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów, osobę obowiązaną do rekultywacji gruntów oraz kierunek i termin wykonania rekultywacji gruntów w granicach działki nr [...] obręb M., gmina Miasto Oświęcim. W uzasadnieniu wskazano, że zaproponowany kierunek rekultywacji jest niezgodny z tym, który został określony w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Na postanowienie to spółka Firma A złożyła zażalenie podnosząc, iż podstawowe przeznaczenie terenu działki nr [...] w miejscowym planie zagospodarowania (5C 1ITO) to obiekty, instalacje i urządzenia gospodarki odpadami, tj. podstawowe przeznaczenie jest wyłącznie przemysłowe, a nie rolne. W 2002 r. Starosta wydal na rzecz Firma A pozwolenie na budowę inwestycji pn.: "Zakład Utylizacji Odpadów Przemysłowych z Recyclingiem", która obejmuje całą działkę i jest w dalszym ciągu realizowana. Wskazano, że na tej działce górną warstwę gruntu stanowiły torfy średnio 3 metry miąższości w przekroju, które należało ze względów konstrukcyjnych wymienić na warstwę tzw. nośną, na której można bezpiecznie postawić obiekty zakładu. W związku z ilością gruntu do wymiany, tj. ok. 100 tys. kubików inwestor uznał, że może do tego wykorzystać naturalne złoże żwiru będące bezpośrednio pod torfem i wystąpił o stosowną koncesję, która objęła część działki nr [...] i pokrywała się z terenem objętym decyzją pozwolenia na budowę. W związku z prawomocnością i aktualnością decyzji Starosty z dnia 10 października 2022 r., znak: [...] o budowie w/w zakładu utylizacji odpadów i kontynuowanie realizacji tej budowy, wykluczony jest wodno-rolny charakter przedmiotowej działki, który był tylko dopuszczalną alternatywą.