Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 października 2019 r., sygn. III SA/Lu 200/19

Ruch drogowy; Transport

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski Sędziowie WSA Jadwiga Pastusiak, WSA Anna Strzelec (sprawozdawca) Protokolant Starszy asystent sędziego Małgorzata Olejowska po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 8 października 2019 r. sprawy ze skargi J. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. z dnia [...] marca 2019 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za przejazd po drogach publicznych pojazdu nienormatywnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] 2019 r., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (organ II instancji, organ odwoławczy) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika L. Urzędu Celno-Skarbowego w B. P. (organ I instancji) z dnia [...] 2018 r., wymierzającą J. L. karę pieniężną za przejazd po drogach publicznych pojazdu nienormatywnego bez zezwolenia.

Podstawę faktyczną powyższego rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia:

W dniu 26 października 2018 r. na terenie przejścia granicznego w H. poddano kontroli zespół pojazdów o nr rej. [...] [...] [...], należący do J. L. (dalej jako "skarżący"). W części ładunkowej naczepy znajdował się towar w postaci spycharki [...] o wadze 34 150 kg.

Ustalenia dokonane w trakcie kontroli stanowiły podstawę wszczęcia postępowania.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2019 r. organ I instancji wymierzył skarżącemu, na podstawie art. 140ab ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096) dalej jako "p.r.d..", karę pieniężną 15 000 zł za przejazd po drogach publicznych pojazdu nienormatywnego bez zezwolenia kategorii VII.

W odwołaniu przedsiębiorca zarzucił naruszenie przepisów prawa procesowego i prawa materialnego i argumentował, że wbrew stanowisku organu, nie mógł uzyskać zezwolenia kat. VII, gdyż przewóz odpowiadał nienormatywności przewidzianej dla kat. V i co do dopuszczalnej masy całkowitej i nacisków poszczególnych osi zespołu pojazdów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00