Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 października 2019 r., sygn. II SA/Gd 280/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 23 października 2019 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi J. S. na decyzję Wojewody z dnia 13 marca 2019 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

J. S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewody z dnia 13 marca 2019 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 1 lutego 2019 r., nr [...], o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Zaskarżona decyzja podjęta została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 12 września 2018 r. skarżący wystąpił do organu administracji architektoniczno-budowlanej z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z zagospodarowaniem terenu na działce o nr [..] w obrębie nr [..] przy ul. K. w S. Do wniosku dołączono cztery egzemplarze projektu budowlanego oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Po analizie złożonej dokumentacji, Prezydent Miasta postanowieniem z dnia 31 października 2018 r. nałożył na skarżącego obowiązek usunięcia następujących braków: dostosowania projektu budowlanego do zgodności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "[..]" w S., zatwierdzonego uchwałą Nr LXII/842/06 Rady Miejskiej z dnia 27 września 2006 r. w zakresie ustaleń karty terenu 37.MW: "wysokość projektowanej zabudowy maksymalnie 17 m powyżej naturalnej warstwicy terenu"; dostosowania projektu budowlanego do wymogów § 12 ust. 1 pkt 1 i § 13 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (budynek zaprojektowano bezpośrednio przy granicy z działką nr [...] - po aktualizacji ewidencji działka nr [..], która 25 października 2018 r. została podzielona na działki nr [..] i [..]; działka nr [..] nie jest działką drogową); dostosowania projektu budowlanego do wymogów § 3, 7, 8, 10 i 11 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego; doprowadzenia do zgodności w zakresie balkonów projekt architektoniczno-budowlany branżę architektoniczną i konstrukcyjną; uzupełnienie opisu technicznego o informacje o spełnieniu wszystkich wymagań, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz.U. z 2018 r., poz. 1202, dalej jako Prawo budowlane); uzupełnić projekt o opis dostępności lokali mieszkalnych dla osób starszych (art. 34 ust. 3 pkt 2 Prawa budowlanego) i informację o ilości mieszkań dla osób niepełnosprawnych oraz osób starszych (art. 34 ust 3 pkt 2a Prawa budowlanego); obiekt musiał zapewniać niezbędne warunki do korzystania przez osoby niepełnosprawne - należało zapewnić miejsce postojowe w garażu; w projekcie należało poprawnie określić obszar oddziaływania uwzględniając sytuowanie budynku na granicy z działkami nr [...]-[...]; w informacji o obszarze oddziaływania zamieszczono niezidentyfikowane numery działek; brak uzgodnienia lokalizacji budynku z zarządcą drogi - zgodnie z art. ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych; brak pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych do urządzeń wodnych (odprowadzenie wód opadowych i roztopowych instalacją ze studniami chłonnymi do gruntu); poprawiony i uzupełniony projekt należało uzgodnić z rzeczoznawcą do spraw sanitarnohigienicznych oraz do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00