Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 marca 2019 r., sygn. II SA/Sz 107/19

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.), Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Protokolant starszy sekretarz sądowy Teresa Zauerman, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 marca 2019 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję, II zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz skarżącej Spółki A. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 16 lutego 2018 r. wnioskodawca [..B.] spółka z o.o.

w W. (poprzednio [..A.] spółka z o.o.)reprezentowana przez pełnomocnika wniosła o:

1. Stwierdzenie nieważności decyzji nr [...] wydanej przez Burmistrza M. dnia [...] r. znak [...] w całości - na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.

2. Wstrzymanie wykonania powyższej decyzji nr [...] na podstawie art. 159 §1 k.p.a.

W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik wyjaśnił, że decyzja została wydana

z rażącym naruszeniem prawa polegającym na sporządzeniu analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowaniu terenu z naruszeniem przepisu § 3 ust.2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. z 2003 r. Nr 164, poz. 1588). Bowiem granice zakreślonego obszaru analizowanego nie obejmują wymaganej wskazanym przepisem minimalnej odległości, to jest trzykrotnej szerokości frontu działki objętej wnioskiem. Szerokość frontu działki objętej wnioskiem wynosi około 80,6 m, zatem granica obszaru analizowanego powinna przebiegać w odległości około 241, 8 m od granicy działki nr [...]. Niewłaściwe wyznaczenie obszaru analizowanego powoduje, że analiza jest niepełna i może być błędna, gdyż nie uwzględnia wszystkich obiektów, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyznaczaniu funkcji i cech dla nowej zabudowy. Cechy nowej zabudowy określa się w oparciu o uśrednione wartości cech istniejącej zabudowy w obszarze analizowanym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00