Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 listopada 2018 r., sygn. II SA/Ol 703/18
Prawo miejscowe
Dnia 14 listopada 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Piotr Chybicki Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2018 roku sprawy ze skargi M. P. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia "[...]" nr "[...]" w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych "[...]" - oddala skargę.
Uzasadnienie
M. P. zaskarżył do tut. Sądu uchwałę nr "[...]"
z dnia "[...]" w sprawie uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w "[...]" pomiędzy ulicami "[...]".
W uzasadnieniu skargi skarżący podał, że jest właścicielem działek o numerach "[...]", obręb "[...]", które zostały objęte ustaleniami przedmiotowego planu miejscowego. Wskazał, że przeznaczenie
w przedmiotowej uchwale wymienionych działek do realizacji drogi publicznej oznaczonej symbolem KD.01, stanowi ingerencję w sferę przysługującego skarżącemu prawa własności, gdyż wprowadza ograniczenie możliwości zabudowy części wszystkich działek. Podniósł, że w świetle art. 31 ust. 3 Konstytucji RP ingerencja taka jest dopuszczalna, o ile spełnione są przesłanki: odpowiedniości, konieczności i proporcjonalności. W niniejszej sprawie, w ocenie skarżącego, nie zostało spełnione kryterium konieczności, rozumiane jako obowiązek organu administracji wyboru środka jak najmniej dolegliwego dla adresata danego aktu. Skarżący stwierdził, że jest możliwe wskazanie kilku alternatywnych sposobów przebiegu trasy zaprojektowanej drogi publicznej oznaczonej symbolem KD.01 w taki sposób, aby został zrealizowany deklarowany przez organ uchwalający miejscowy plan cel, polegający na zapewnieniu dojazdu do terenów gminnych położonych na zapleczu "[...]" i jednocześnie nie doszło do naruszenia prawa własności skarżącego.