Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 kwietnia 2018 r., sygn. II SA/Kr 195/18

Przepis art. 59 ust 3 ustawy prawo o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym należy stosować posiłkowo do zmiany przeznaczenia terenu objętego miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, niezgodnie z zapisami tego planu.

Teza od Redakcji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jacek Bursa Sędziowie : WSA Mirosław Bator (spr.) WSA Krystyna Daniel Protokolant : starszy sekretarz sądowy Małgorzata Piwowar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi S. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 15 listopada 2017 r. znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu zagospodarowania nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego S. G. kwotę 997 zł ( słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wójt Gminy K. decyzją z dnia 28 lipca 2017 r. nr [...] działając na podstawie art. 104 i art. 107 § 1 K.p.a. w zw. z art. 4 § 1 i art. 59 ust 3 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zw. z art. 14 ust 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r o lasach po rozpatrzeniu wniosku S. G. nakazał właścicielowi działki ewid. nr [...] obręb S. Gmina K. tj. małżonkom J. H. i M. H. przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania nieruchomości zgodnego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy K. uchwalonym dnia 16 sierpnia 2005 roku uchwałą nr [...] Rady Gminy K. w terminie jednego miesiąca od dnia w którym decyzja stanie się ostateczna. W uzasadnieniu organ wskazał, że w toku postępowania ustalono, iż właścicielem działki nr [...] obręb S. gmina K. jest J. H. oraz M. H.. Ponadto ustalono, że właściciel wskazanej nieruchomości dokonał nasadzenia drzew. Czynność ta stanowi czynność zalesienia, o której mowa w art. 14 § 1 ustawy o lasach. Zgodnie z treścią art. 14 ust 3 ustawy o lasach grunty przeznaczone do zalesienia określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Zgodnie z treścią art. 4 ust 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy następuje w miejscowym planie zagospodarowania terenu. Plan miejscowy jest aktem prawa miejscowego, a zatem źródłem powszechnie obowiązującego prawa na obszarze działania organu, który go ustanowił. Podstawowym zatem instrumentem prawnym kształtowania przestrzeni jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i dopiero w przypadku jego braku funkcję aktu określającego sposób zagospodarowania terenu przejmują decyzje administracyjne, co wynika z treści art. 4 ust 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00