Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Gd 922/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędziowie: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi G. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 października 2011 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy z dnia 12 lipca 2011 r., nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego G. L. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 27 kwietnia 2007 r. do Urzędu Gminy K. wpłynął wniosek G. L. o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie parterowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem na działce nr [...] w K.. W złożonym wniosku określono przeznaczenie i gabaryty projektowanego obiektu następująco: dom mieszkalny z poddaszem użytkowym o powierzchni 160 m² bez podpiwniczenia, odległość od granic działki 5 m, wymiary 10 m x 10 m, wysokość do 10 m, dach spadzisty.
Wójt Gminy K., decyzją z dnia 29 października 2008 r., odmówił wydania warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego, jednorodzinnego na terenie działki nr [...] w K., albowiem stwierdził, że działka ta nie spełnia warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Sąsiednie działki dostępne z tej samej drogi nie są zabudowane budynkami mieszkalnymi, działka nie ma dostępu do drogi publicznej, a ponadto wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Nie podzielając tego stanowiska, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, decyzją z dnia 17 lutego 2009 r., uchyliło decyzję Wójta Gminy K. z dnia 29 października 2008 r. i przekazało sprawę organowi I instancji do ponownego rozpoznania. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Wójt Gminy K., decyzją z dnia 11 grudnia 2009 r., również odmówił wydania warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji, wskazując, że w analizowanym obszarze brak jest terenów z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, dostępnych z dróg wewnętrznych nr [...], [...] i [...], a tym samym działka objęta wnioskiem nie spełnia warunku określonego w art. 61 ust.1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Samorządowe Kolegium Odwoławcze ponownie nie podzieliło stanowiska organu I instancji i decyzją z dnia 15 czerwca 2010 r. uchyliło decyzję Wójta Gminy K. z dnia 11 grudnia 2009 r. oraz przekazało sprawę temu organowi do ponownego rozpoznania. W wyniku ponownego rozpoznania sprawy Wójt Gminy K. decyzją z dnia 23 grudnia 2010 r. po raz kolejny odmówił wydania warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji, wyjaśniając, że wnioskowana pod zabudowę działka nr [...] nie spełnia warunku zawartego w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a dotyczącego wymaganego sposobu zabudowy działek sąsiednich, umożliwiającego określenie parametrów, cech i wskaźników planowanej zabudowy. Jednakże Samorządowe Kolegium Odwoławcze, decyzją z dnia 24 lutego 2011 r. uchyliło decyzję organu I instancji i przekazało temu organowi sprawę do ponownego rozpoznania.