Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 sierpnia 2009 r., sygn. IV SA/Po 303/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie NSA Ewa Makosz-Frymus ( spr ) WSA Bożena Popowska Protokolant St. sekr. sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 23 lipca 2009 r. sprawy ze skargi K. W., S. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia (...) nr (...) w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy o d d a l a s k a r g ę /-/B.Popowska /-/I.Kucznerowicz /-/E.Makosz-Frymus

Uzasadnienie

Dnia (...) (data prezentaty urzędu) wpłynął, do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta P., wniosek A. i K. M. o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji, polegającej na zmianie sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego, z funkcji mieszkalnej na funkcję biurowo-handlową. Wniosek dotyczył "bliźniaka" Wnioskodawców, przez nich zamieszkałego i znajdującego się na działce mieszkalno-warsztatowej przy ul. P. (...) w P. Wnioskodawcy określili dotychczasowy sposób zagospodarowania terenu oraz istniejącą na terenie działki zabudowę jako mieszkalno-warsztatową, natomiast przewidywaną inwestycję jako zabudowę biurowo-handlową o powierzchni ok. (...) m2, zlokalizowaną w trzech pomieszczeniach, przy powierzchni zabudowy (...) m2 znajdującej się na 3 kondygnacjach (w tym jednej podziemnej).

Decyzją z dnia (...) nr (...) (...), działający z upoważnienia Prezydenta Miasta P. Kierownik Oddziału Urbanistyki III, na podstawie art. 59 ust. 1-2, art. 60 ust. 1 oraz art. 54 w związku z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. nr 80, poz. 717 ze zm., dalej jako ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym), ustalił warunki zabudowy dla wnioskowanej inwestycji. Określono następujące warunki: funkcja zabudowy: biurowo-handlowa, adaptacji podlega (...) m2 powierzchni budynku mieszkalnego (w tym część piwnicy), pełne potrzeby parkingowe należy zapewnić na terenie działki inwestora. Planowana inwestycja nie wpłynie na linię zabudowy, nie ulegnie zmianie geometria dachu, szerokość elewacji frontowej oraz wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki. W decyzji wskazano na ustalenia przeprowadzonej wizji w terenie oraz dokonanej analizy urbanistycznej, zgodnie z którymi w obszarze analizowanym występuje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zarówno wolnostojąca i bliźniacza oraz zabudowa biurowo-handlowo-usługowa w budynkach wolnostojących lub zabudowaniach zlokalizowanych w tylnych częściach działek. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że spełnione są przesłanki ustalenia warunków zabudowy. Nieruchomość usytuowana jest na obszarze, na którym obecnie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawcy udokumentowali, iż do przedmiotowej działki istnieje dostęp z ul. P. i z ul. G.. Zarząd Dróg Miejskich wykluczył możliwość parkowania w pasie drogowym ul. P. Działki sąsiednie dostępne z tej samej drogi publicznej są zabudowane w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu, zgodnie z art. 61 pkt 1 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00