Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 22 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Go 154/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Sędzia WSA Michał Ruszyński Protokolant sekr. sąd. Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi K.M. i J.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżących K.M. i J.M. solidarnie kwotę 980 (dziewięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Decyzją z dnia [...] września 2015 r. nr [...], po rozpoznaniu wniosku D.N., Prezydent Miast ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie istniejącego budynku handlowo - usługowo - gastronomicznego wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu na działce nr ewid. [...] przy ul. [...].
Decyzja wydana została na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1 i 4, art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DZ.U. z 2015 r. poz. 199) oraz art. 104 kpa.
Odnośnie warunków i wymagań ochrony i kształtowania ładu przestrzennego organ stwierdził, że planowania inwestycja obejmuje rozbudowę budynku handlowo - usługowo - gastronomicznego w kierunku wschodnim (od strony ogrodu), o powierzchni do 30 m2, przebudowę z rozbudową istniejącej infrastruktury technicznej oraz zagospodarowanie terenu. Dalej organ określił linię zabudowy oraz wskaźnik wielkości powierzchni nowej zabudowy w stosunku do powierzchni działki nr [...], który nie może przekraczać 7,1 %, natomiast z istniejącą zabudową wskaźnik ten nie może przekraczać 22 %, co stanowi średnią wielkość w obszarze analizowanym. Organ określił szerokość elewacji frontowej budynku handlowo - usługowo - gastronomicznego oraz wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej budynku handlowo - usługowo - gastronomicznego wskazując, że planowana inwestycja nie wpłynie na ich zmianę, ponieważ nie będzie realizowana od strony frontu działki, nadto określił geometrię dachu. Następnie organ wskazał na uwarunkowania dotyczące warunków ochrony środowiska i zdrowia ludzi oraz dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej, na warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji, warunki dotyczące wymagań ochrony osób trzecich oraz warunki ochrony obiektów budowlanych na terenach górniczych.