Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 kwietnia 2007 r., sygn. II SA/Wr 65/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Julia Szczygielska Sędziowie: NSA Andrzej Wawrzyniak (sprawozdawca) Asesor WSA Olga Białek Protokolant: Izabella Krajewska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi G. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji obejmującej nadbudowę budynku mieszkalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Prezydent W. na podstawie art. 59 ust. 1 w związku z art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) oraz art. 104 kpa ustalił na rzecz B. R. warunki zabudowy dla inwestycji obejmującej nadbudowę budynku mieszkalnego, przewidzianej do realizacji we W. przy ul. M. [...], na działce oznaczonej geodezyjnie nr [...], [...], obręb M.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła G. A., która oświadczyła, że nie wyraża zgody na "wybudowanie domu dwukondygnacyjnego" przez B. R., graniczącego bezpośrednio z jej posesją. Stwierdziła, że "chęć postawienia niezgodnie z planem budowlanym na granicy sąsiada, tak potężnej budowli" godzi w jej "tożsamość i ogranicza swobodę użytkowania". Podniosła, że "prawidłowa odległość jak wiadomo to 4 metry od granicy sąsiada".

Decyzją z dnia [...] nr SKO [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, iż stosownie do treści art. 59 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, z zastrzeżeniem art. 50 ust. 1 i art. 86, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Przytoczywszy treść art. 61 ust. 1 powołanej ustawy, organ odwoławczy uznał, że wszystkie wymienione w nim warunki w niniejszej sprawie zostały spełnione, ponieważ: działki sąsiednie dostępne z tej samej drogi publicznej - ul. M. - są zabudowane w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy - mieszkaniowej jednorodzinnej (przedmiotowa nieruchomość jest częścią osiedla budynków w zabudowie szeregowej); teren inwestycji posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej - ul. M.; istniejące uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego - zasilanie inwestycji oraz odprowadzanie ścieków będzie odbywać się poprzez istniejące sieci; teren objęty planowanym zamierzeniem inwestycyjnym nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, gdyż jest to użytek gruntowy wykazany w ewidencji gruntów i budynków jako grunt zabudowany i zurbanizowany (symbol "B"); żaden z przepisów odrębnych nie wprowadza zakazów lub ograniczeń w realizacji planowanego zamierzenia budowlanego. Kolegium wskazało, że planowane zamierzenie budowlane nie jest inwestycją produkcyjną zlokalizowaną na terenie przeznaczonym na ten cel w planie miejscowym, który utracił moc z dniem 31 grudnia 2003 r., nie jest linią kolejową, obiektem liniowym i urządzeniem struktury technicznej ani zabudową zagrodową i tym samym nie jest zwolnione ze spełniania warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1-2 ustawy. Stwierdziło, że analiza przeprowadzona zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588) także wykazała, iż parametry planowanej inwestycji nie naruszają ładu przestrzennego otoczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00