Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 lutego 2018 r., sygn. II SA/Bd 1363/17
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Piechowiak asesor WSA Katarzyna Korycka (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2018 r. sprawy ze skargi J. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2017 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego J. J. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] maja 2016 r. znak: [...] Burmistrz C. ustalił lokalizację inwestycji celu publicznego dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej P4 na dachu budynku hali targowej na działce nr [...], położonej przy ul. [...] w strefie ochrony uzdrowiskowej "B", w obrębie ewidencyjnym miasto C..
Skarżący J. J. złożył wniosek, sprecyzowany pismem z dnia [...] sierpnia 2017 r. o stwierdzenie nieważności ww. decyzji Burmistrza C., wskazując że decyzja zawiera wady wymienione w art. 156 § 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Z treści pisma z dnia [...] sierpnia 2017 r., na które skarżący powołał się w piśmie z dnia [...] sierpnia 2017 r., wynika iż skarżący powołał się na wadę rażącego naruszenia prawa. Uzasadniając wniosek, skarżący zarzucił Burmistrzowi C. brak dokonania własnych ustaleń w zakresie kwalifikacji inwestycji jako inwestycji wymagającej uzyskania decyzji środowiskowej, brak określenia w treści decyzji parametrów technicznych anten, emisji pola elektromagnetycznego, oraz brak uwzględnienia obszarów ograniczonego użytkowania w otoczeniu stacji, w których nie powinna być tworzona nowa zabudowa umożliwiająca dostęp ludności do pól przekraczających wartości graniczne. Odnosząc się do kwestii wykazania interesu prawnego w sprawie, skarżący wskazał, iż jest on współwłaścicielem nieruchomości znajdującej się w obszarze oddziaływania inwestycji, objętej wnioskiem o stwierdzenie nieważności, na potwierdzenie czego złożył kserokopię aktu notarialnego Rep. A Nr [...]. Powołał się przy tym na przepisy art. 140 i art. 143 ustawy Kodeks cywilny (kc) i wskazał, że decyzja lokalizacyjna będzie miała wpływ na sposób wykonywania prawa własności na jego nieruchomości, na sposób jej użytkowania, zachowanie "miru domowego" oraz wartość jego nieruchomości.