Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 kwietnia 2018 r., sygn. II SA/Łd 161/18
Administracyjne postępowanie; Nieruchomości
Dnia 11 kwietnia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot - Szustowska Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Protokolant Specjalista Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2018 roku sprawy ze skargi P. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji oddala skargę. LS
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. postanowieniem z dnia [...] roku, nr [...], po rozpatrzeniu wniosku P. J. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymało w mocy własne wcześniejsze postanowienie z dnia [...] roku, nr [...] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] roku, nr [...], znak: [...] w sprawie ustalenia warunków zabudowy.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się w sposób następujący:
Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...] roku, po rozpoznaniu wniosku S. S., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z miejscami do parkowania dla samochodów osobowych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu na działce położonej w K., przy ul. A, nr ewid. 563/4 (obręb [...]).
Wnioskiem z dnia 27 września 2017 roku P. J. wystąpił o wszczęcie z urzędu postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności ww. decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] roku wskazując na wydanie tej decyzji z rażącym naruszeniem prawa, tj. art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 2015 roku, poz. 199 ze zm., dalej jako: "u.p.z.p.") oraz § 3, § 5, § 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. nr 164, poz. 1588, dalej jako: "rozporządzenie"). W ocenie wnioskodawcy, organ pierwszej instancji w sposób nieprawidłowy i wybiórczy dokonał analizy urbanistycznej, nie wskazał jakie działki znajdują się w obszarze analizowanym i które mają wpływ na ustalenie parametrów nowej zabudowy. Ponadto Prezydent Miasta K. nie ustalił czy spełniona została zasada dobrego sąsiedztwa. Zaznaczył, że na terenie analizowanym przeważającą funkcją jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, a jedynie uzupełnienie stanowi pojedynczy budynek wielorodzinny oraz usługi.