Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 października 2017 r., sygn. II SA/Łd 632/17

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Dnia 17 października 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.), Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, , Protokolant Referent stażysta Aleksandra Banasiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2017 roku sprawy ze skargi M.P. - O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy dla inwestycji oddala skargę. LS

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017r., poz. 1257) - w skrócie: "K.p.a." - utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy U. z dnia [...], znak [...], o odmowie ustalenia z wniosku M. P.-O. warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z urządzeniami budowlanymi na działce ozn. nr ewid. 90/2, obręb [...], gm. U..

Kolegium wyjaśniło, że organ I instancji odmawiając ustalenia warunków zabudowy dla projektowanego zadania wskazał, że dla działki nr ewid. 90/2 objętej wnioskiem nie zostały spełnione wymogi art. 61 ust. 1 pkt 4 i pkt 5 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2017r., poz. 1073) - dalej w skrócie: "u.p.z.p." - oraz, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy byłoby sprzeczne z art. 7 ust. 1 i ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2017r., poz. 1161) - zwanej dalej: "u.o.g.r.l.". W uzasadnieniu decyzji organ wskazał m.in., że na podstawie danych z rejestru gruntów stwierdzono, że działka nr ewid. 90/2, obręb [...], gm. U. obejmuje grunty leśne - lasy (LsVI) o powierzchni 0,3194 ha, które spełniają kryterium uznania za las w świetle art. 3 ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (Dz.U. z 2017r., poz. 788). Kompleks leśny położony na działce objętej wnioskiem posiada powierzchnię 0,3194 ha przekraczając powierzchnię 0,1 ha, zatem mamy do czynienia z lasem w rozumieniu ustawy o lasach, który stanowi grunty leśne w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 1 u.o.g.r.l. na tle powyższych ustaleń bezsprzecznie teren inwestycji wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne. Stwierdzono także, że teren inwestycji nie został objęty stosowną zgodą przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1 u.p.z.p. Zgodnie z tekstem i rysunkiem Planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy U., zatwierdzonym uchwałą Nr [...] Rady Gminy U. z dnia [...] (opublikowanym w Dz. Urz. Woj. [...] Nr [...], poz. [...] z dnia [...]), który utracił moc, działka nr ewid. 90/2, obręb [...], jest położona w granicach projektowanego zainwestowania wiejskiego (budownictwo mieszkaniowe) MRj. W tekście planu istnieje zapis - brak wyłączeń. W posiadanej przez Urząd Gminy dokumentacji planistycznej dla wsi L. brak jest zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne. W rezultacie, warunek określony w art. 61 ust. 1 pkt 4 u.p.z.p. nie został spełniony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00