Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. II SA/Gd 360/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Janina Guść Protokolant asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2015 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi P. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 30 marca 2015 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 22 stycznia 2015 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1, art. 54 w związku z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r., poz. 199 ze zm. ) - dalej w skrócie jako "ustawa", na wniosek L. i B. O., Burmistrz ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie zagrody rolnej, położonej na działkach nr [...] i nr [...] w obrębie M., gmina B., o budynek gospodarczy i wiatę.
Organ pierwszej instancji - w związku z uwagami zawartymi w piśmie A. T., przedstawiciela ustawowego P. W. - stwierdził, że nie może uzależniać wydania decyzji o warunkach zabudowy od zgody właściciela nieruchomości sąsiedniej. Zbadanie, czy planowana inwestycja naruszy bądź ograniczy zagospodarowanie i użytkowanie terenów sąsiadujących z terenem planowanej inwestycji jest możliwe dopiero na etapie oceny konkretnego projektu budowlanego przy wydawaniu pozwolenia na budowę. Na tym etapie dopiero ocenia się zgodność przedstawionego projektu z wymaganiami technicznymi. Ponadto w treści decyzji nałożono na inwestora obowiązek poszanowania, występujących w obszarze oddziaływania obiektu, uzasadnionych interesów osób trzecich.
Organ wyjaśnił też, że na podstawie art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.) uznał, iż planowane zamierzenie nie będzie potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000. Projektowany budynek gospodarczy i wiata będą przeznaczone do obsługi produkcji w istniejącym gospodarstwie rolnym. Z uwagi na położenie geograficzne, skalę i charakter przedsięwzięcia oraz jego lokalizację w obrębie istniejącej zabudowy rolnej nie ma podstaw przypuszczać, aby realizacja inwestycji, która ma służyć poprawie prowadzonej działalności rolniczej, mogła spowodować pogorszenie stanu siedlisk przyrodniczych lub siedlisk gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony został zaprojektowany obszar ochrony siedlisk Natura 2000 [...].