Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 3 października 2017 r., sygn. II SA/Bk 499/17

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.),, sędzia NSA Mieczysław Markowski, Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 września 2017 r. sprawy ze skargi R. sp. kom. w B. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę

Uzasadnienie

Inwestor - R. Spółka komandytowa w B., wystąpił do Prezydenta Miasta B. o udzielenie pozwolenia na budowę budynku usługowo - mieszkalnego wielorodzinnego wraz z zagospodarowaniem terenu, murami oporowymi, doziemną instalacją kanalizacji deszczowej i siecią sN na działkach nr ewid. gr. [...] i części działki nr ewid. gr [...], oraz pozwolenia na rozbiórkę sieci elektroenergetycznej sN na działkach nr ewid. gr. [...]. Postanowieniem z dnia [...] września 2016 r., na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy - Prawo budowlane, zobowiązano inwestora do uzupełnienia wskazanych w nim nieprawidłowości. Następnie decyzją z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] organ pierwszej instancji, odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę we wnioskowanym zakresie. W ocenie organu wnioskodawca nie wywiązał się ze wszystkich obowiązków nałożonych na niego ww. postanowieniem.

Odwołanie od tej decyzji wniósł inwestor. Wojewoda P. decyzją z dnia [...] maja 2017 r. nr [...], utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie. Organ odwoławczy zgodził się ze stanowiskiem organu pierwszej instancji, że inwestor nie wywiązał się ze wszystkich obowiązków nałożonych w postanowieniu z dnia [...] września 2016 r. W ocenie organu odwoławczego postanowienie to zostało sporządzone w sposób jasny i czytelny. Wskazano w nim uchybienia wraz z ich objaśnieniem oraz wprost przedstawiono jakie dokumenty należy uzupełnić, powołując się przy tym na konkretne przepisy prawa. Podnoszone nieprawidłowości znalazły oparcie w zgromadzonym materiale dowodowym. Organ odwoławczy stwierdził, że przedmiotowe postanowienie umożliwiło inwestorowi ustosunkowanie się do wymienionych braków i właściwe uzupełnienie projektu budowlanego. W postanowieniu tym prawidłowo również pouczono wnioskodawcę, że w przypadku nieuzupełnienia wskazanych braków w podanym terminie, organ wyda decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Zatem inwestor miał informację, że nie wypełnienie wszystkich punktów postanowienia będzie skutkowało negatywną decyzją organu w przedmiotowej sprawie. Z akt sprawy wynika, że inwestor nie występował do organu pierwszej instancji o wyjaśnienie nałożonych na niego obowiązków i nie kwestionował prawidłowości wskazanych przez organ nieprawidłowości. Ponadto, zdaniem organu odwoławczego, określony termin na uzupełnienie braków (uwzględniający wniosek inwestora o przedłużenie terminu do dnia [...] grudnia 2016 r.), tj. od dnia [...] października 2016 r. do dnia [...] grudnia 2016 r., należy uznać za wystarczający i umożliwiający inwestorowi usunięcie wskazanych nieprawidłowości. Mając na uwadze powyższe organ odwoławczy za bezzasadne uznał wszystkie twierdzenia inwestora dotyczące braku precyzyjności wydanego przez organ pierwszej instancji postanowienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00