Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 lipca 2017 r., sygn. II SA/Gl 113/17
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Broda, Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 lipca 2017 r. sprawy ze skargi K. D. i D. D. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie dokonania oceny stanu technicznego obiektu oddala skargę.
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Z. (dalej PINB) postanowieniem z dnia [...] r., [...], wydanym na podstawie art. 123 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r - Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie j.t. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 - dalej k.p.a.) oraz art. 81c ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (obecnie j.t. Dz. U. z 2017 r., poz. 1332 - dalej p.b.) nałożył na K. D. i D. D. obowiązek dostarczenia do PINB w terminie do [...]r. ekspertyzy stanu technicznego i prawidłowości wykonanych robót przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków na działce nr [...] w T.. Wskazano, że ekspertyza techniczna powinna wskazywać, jakie ewentualne roboty należy wykonać, aby doprowadzić wykonane już roboty do stanu zgodnego z prawem.
W uzasadnieniu podano m. in., że dnia [...] r. na działce jw. przeprowadzono oględziny i ustalono, że ścieki z budynku odprowadzane są do osadnika gnilnego, następnie są oczyszczane w złożu biologicznym. Na działce znajduje się również studzienka napowietrzająca, z której oczyszczone ścieki płyną do studzienki przelewowej poza ogrodzeniem działki, a następnie odprowadzone są na teren działki drogowej nr [...]. Ustalono, iż przedmiotowa oczyszczalnia powstała na podstawie zgłoszenia do Urzędu Gminy L.. Właściciel obiektu nie przedstawił protokołów z kontroli okresowej stanu technicznego. Zgodnie ze złożonym dnia [...] r. zgłoszeniem przedmiotowa przydomowa oczyszczalnia winna być zakończona drenażem rozsączającym. Inwestor wykonał oczyszczalnię niezgodnie ze zgłoszeniem, odprowadzając ścieki oczyszczone do rowu przydrożnego, a następnie na działkę drogową. Zgodnie z art. 3 pkt 9 p.b. przydomowa oczyszczalnia ścieków nie jest obiektem budowlanym, lecz urządzeniem budowlanym. Według obowiązującego Prawa budowlanego zamiar wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do [...] winien być poprzedzony zgłoszeniem do organu architektoniczno- budowlanego (art. 29 ust. 1 pkt 3 p.b.), czego inwestor dokonał. Roboty te jednak zostały wykonane w sposób odbiegający od warunków zgłoszenia. Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 469 ze zm. - dalej p.w.) właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie (art. 29 ust. 1 pkt 2 p.w.). W związku z powyższym PINB w oparciu o art. 81c ust. 2 p.b. zobowiązał strony do dostarczenia ekspertyzy.