Artykuł
Jak opodatkować farmę fotowoltaiczną
Zagadnienie opodatkowania gruntów, na których zlokalizowana jest elektrownia fotowoltaiczna oraz obiektów i urządzeń wchodzących w jej skład budzi liczne kontrowersje. Szczególnie w kontekście zasad opodatkowania wykorzystywanych w tym celu użytków rolnych oraz klasyfikacji elementów elektrowni fotowoltaicznej.
Problem powstaje, gdy elektrownia fotowoltaiczna położona jest na gruntach rolnych. Użytek rolny nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem rolnym w sytuacji „zajęcia” go na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza (art. 1 ustawy o podatku rolnym). Pojęcia gruntów „zajętych” nie można utożsamiać z gruntami „związanymi” z prowadzeniem działalności gospodarczej. Te ostatnie wymagają, aby władał nimi przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący działalność gospodarczą (art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych; dalej: u.p.o.l.). Każdy grunt „zajęty” jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale nie każdy grunt „związany” jest zajęty na prowadzenie takiej działalności.
Fotowoltaika na gruncie rolnym
W odniesieniu do gruntów rolnych przepisy art. 2 ust. 2 u.p.o.l. mogą być stosowane o tyle, o ile grunty te faktycznie są wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej z wykluczeniem lub istotnym ograniczeniem podstawowej działalności rolniczej. Czy z tą sytuacją będziemy mieli do czynienia w przypadku, gdy na użytkach rolnych zostanie wybudowana elektrownia fotowoltaiczna?
Zajęcie użytku rolnego na prowadzenie działalności gospodarczej występuje w miejscach zajętych zarówno pod konstrukcje nośne instalacji fotowoltaicznej, jak i w pozostałym zakresie, tj. m.in. pod panelami (stołami) fotowoltaicznymi, pomimo
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right