Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Lu 32/17

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Specjalista Beata Basak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2017r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie sprzeciwu do zgłoszenia zamiaru budowy I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od W. L. na rzecz skarżącej M. S. kwotę 500 ( pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postepowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2016 r. Wojewoda po rozpatrzeniu odwołania M. S. od decyzji Prezydenta Miasta C. z dnia [...] października 2016 r., [...] wnoszącej sprzeciw w sprawie przystąpienia do robót budowlanych polegających na budowie wolnostojącego garażu jednostanowiskowego o pow. 18,60 m2 na działce o numerze ewidencyjnym [...]_1.0020 przy ul. [...] w C. na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 kpa uchylił zaskarżoną decyzję i wydane w sprawie postanowienie z dnia [...] września 2016 r., znak: [...] w całości i orzekł o wniesieniu sprzeciwu i jednocześnie nałożył na inwestora obowiązek uzyskania pozwolenia na w/w budowę.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy przedstawił stan faktyczny i prawny sprawy.

Prezydent Miasta C. wydał decyzję w trybie art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, w uzasadnieniu wskazując m.in., że z analizy dołączonych do wniosku dokumentów wynika, że projektowany garaż będzie miał wymiary 6,00 m x 3,20 m i wysokość 2,90 m oraz będzie zlokalizowany na granicy działki nr [...]. Zdaniem organu I instancji wskazana lokalizacja garażu nie jest zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego uchwałą nr [...] Rady Miejskiej w C. z dnia [...] grudnia 2001 r. ogłoszoną w Dz. Urzędowym Woj. L. Nr [...] poz. 255 z dnia [...] lutego 2002 r. Zgodnie z ustaleniami ww. planu nie dopuszcza się realizacji nowej zabudowy na granicy działki, należy więc dostosować się do § 12 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia [...] kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422) tj. budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż 3 m w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy. Postanowieniem z dnia [...] września 2016 r. został nałożony na inwestora obowiązek usunięcia do dnia [...] września 2016 r. stwierdzonych nieprawidłowości w złożonym zgłoszeniu tj. projektowany garaż dostosować do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W dniu [...] września 2016 r. wpłynęło pismo M. S. z prośbą o sprecyzowanie ww. ustaleń miejscowego planu. Prezydent poinformował, że w dniu [...] września 2016 r. zostało wysłane pismo wyjaśniające i informujące jednocześnie o przedłużeniu terminu na uzupełnienie zgłoszenia do dnia [...] października 2016 r. W dniu [...] października 2016 r. wpłynęło pismo inwestora, w którym nie została ujęta zmiana lokalizacji projektowanego garażu. Prezydent wskazał, że zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy Prawo budowlane właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli budowa lub wykonanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy lub inne przepisy. W oparciu o powyższe prezydent wniósł sprzeciw do zgłoszenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00