Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 padziernika 2007 r., sygn. II SA/Łd 666/07
Dnia 23 października 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka, Protokolant: sekretarz sądowy Nina Krzeminiewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2007 roku przy udziale - sprawy ze skargi A spółki z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...], nr [...], znak: [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] nr [...]; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz A spółki z o.o. z siedzibą w W. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu wpisu sądowego.
Uzasadnienie
Wojewoda [...] zaskarżoną decyzją z dnia [...], działając na podstawie art. 138 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), utrzymał w mocy decyzję Starosty B. z dnia [...] wnoszącą sprzeciw w sprawie zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych polegających na zainstalowaniu na obiekcie budowlanym urządzeń emitujących pola elektromagnetyczne: anteny sektorowej oraz siedmiu anten radioliniowych na działce nr ewid. 346/8 w miejscowości S. W., gmina S. i nakładającą obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie ww. robót budowlanych.
W dniu 2 lutego 2007 r. A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. zgłosiła w Starostwie Powiatowym w B. zamiar wykonania robót budowlanych polegających na zainstalowaniu na obiekcie budowlanym urządzeń emitujących pola elektromagnetyczne, tj. anteny sektorowej oraz siedmiu anten radioliniowych przewidzianych do montażu na wieży stacji bazowej telefonii cyfrowej zlokalizowanej na działce nr ewid. 346/8 w miejscowości S. W.
Starosta B. decyzją z dnia [...], powołując w podstawie prawnej przepisy art. 30 ust. 2 i ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) wniósł sprzeciw w sprawie zgłoszenia zamiaru wykonania ww. robót budowlanych i nałożył na inwestora obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie tychże robót. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podniósł jedynie, że przedmiotowa inwestycja może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia oraz wprowadzić, utrwalić bądź zwiększyć ograniczenia lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.