Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 czerwca 2016 r., sygn. IV SA/Gl 752/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Bożena Miliczek - Ciszewska (spr.) Sędzia WSA Renata Siudyka Protokolant specjalista Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi J.M. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. (dalej "organ pierwszej instancji") decyzją z dnia [...] r. orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u J.M. (dalej "strona" lub "skarżący") choroby zawodowej obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem, wyrażonego podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonego jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2 i 3 kHz wymienionej w poz. 21 wykazu chorób zawodowych. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że strona nie pracowała w warunkach narażenia na hałas i z tego powodu Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w K. Poradnia Chorób Zawodowych (dalej "WOMP PChZ" lub "jednostka orzecznicza I stopnia") pomimo rozpoznania obustronnego odbiorczego uszkodzenia słuchu o lokalizacji ślimakowej z przesunięciem progu słuchu w uchu prawym 48 dB a w uchu lewym 53 dB nie rozpoznał choroby zawodowej. W analogiczny sposób orzekł Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. (dalej "IMP" lub "jednostka orzecznicza II stopnia"), gdyż stwierdził występowanie choroby, jednakże z uwagi na brak pracy w narażeniu na hałas nie rozpoznał choroby zawodowej.

Decyzja została utrzymana w mocy decyzją [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. (dalej "organ odwoławczy") z dnia [...] r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. akt IV SA/Gl 366/09 uchylił decyzję organu odwoławczego wskazując, że w ramach ponownego rozpoznania sprawy, należy zwrócić się do organu pierwszej instancji o przeprowadzenie uzupełniającego postępowania dowodowego zmierzającego do ustalenia poziomu hałasu w miejscach wykonywania pracy przez skarżącego. Ponadto organ odwoławczy został zobowiązany do uzyskania orzeczenia IMP uwzględniającego uzupełnione ustalenia dotyczące narażenia zawodowego. W tym orzeczeniu placówka medyczna winna wskazać, czy występujące u skarżącego uszkodzenie słuchu może mieć pochodzenie zawodowe, czy też spowodowane zostało innymi pozazawodowymi czynnikami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00