Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 marca 2016 r., sygn. II SA/Kr 77/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magda Froncisz Sędziowie: Sędzia WSA Mariusz Kotulski (spr.) Sędzia WSA Paweł Darmoń po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 11 marca 2016 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] z siedzibą w Ł. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 8 października 2015 r., znak [...] w przedmiocie dopuszczenia do udziału w postępowaniu administracyjnym skargę oddala.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta (dalej: Prezydent Miasta), wyniku rozpatrzenia sprawy, postanowieniem z dnia 10 sierpnia 2015 r. (znak [...]) wydanym na podstawie art. 31 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: K.p.a.) odmówił dopuszczenia Stowarzyszenia [...] w L. (dalej: Stowarzyszanie) do udziału w postępowaniu w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami w poziomie piwnic, wewnętrznym układem komunikacyjnym (drogi, parkingi, chodniki) na działkach nr [...], [...], [...] obr. [...] jedn. ewid. [...], wraz z wjazdami na działkach nr [...], [...] obr [...] jedn. ewid. [...] oraz infrastrukturą techniczną na działkach nr [...], [...], [...] obr. [...] jedn. ewid. [...] przy ul. E. i ul. A. w K..
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej: Kolegium), po rozpoznaniu zażalenia Stowarzyszania, postanowieniem z dnia 8 października 2015 r. (nr [...]), utrzymało w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie Prezydenta Miasta.
Przedmiotowe rozstrzygnięcia zostały wydane w następującym stanie sprawy.
Stowarzyszenie wystąpiło do Prezydenta Miasta z wnioskiem z dnia 1 lipca 2015r. o dopuszczenie tej organizacji społecznej do udziału w postępowaniu w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji.
W uzasadnieniu wniosku Stowarzyszenie wskazało, że cele statutowe wskazane w § 5 statutu Stowarzyszenia w sposób dostateczny wykazują spełnienie przesłanki, o której mowa w art. 31 §1 k.p.a. Istnieje bowiem merytoryczne powiązanie przedmiotu toczącego się postępowania administracyjnego i zakresu działania Stowarzyszenia. Za udziałem Stowarzyszenia przemawia również interes społeczny. Wskazano, że w toku postępowania Stowarzyszenie, działając na prawach strony, mogłoby aktywnie działać, wykazując wpływ inwestycji na środowisko i zdrowie mieszkańców. Stowarzyszenie w swojej działalności korzysta z pomocy ekspertów i specjalistów, ich wiedza i doświadczenie mogłyby zostać wykorzystane w postępowaniu administracyjnym.