Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 października 2014 r., sygn. III SA/Wa 635/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Sylwester Golec, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2014 r. sprawy ze skargi C. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu różnicy w podatku od towarów i usług za lipiec 2013 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w W. postanowieniem z dnia [...] października 2013r. nr [...] wydanym dla C. Sp. z o.o. z siedzibą w W. - dalej: "Skarżąca", "Strona" lub "Spółka" przedłużył do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia, termin dokonania zwrotu różnicy podatku od towarów i usług w kwocie 2.700.000 zł, w terminie 60 dni, wykazanej w deklaracji VAT-7 za lipiec 2013r.

Jak wynika z uzasadnienia ww. postanowienia w dniu [...] sierpnia 2013r. do [...] Urzędu Skarbowego w W. wpłynęła deklaracja dla podatku od towarów i usług VAT-7 za lipiec 2013r., w której Strona wykazała kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym w wysokości 2.700.000 zł do zwrotu na rachunek bankowy wraz z wnioskiem o zwrot w terminie 60 dni.

W trakcie czynności sprawdzających na podstawie analizy rejestru wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) ustalono, iż w lipcu 2013r. Strona dokonała dostaw armatury łazienkowej, oświetlenia, elementów wykończenia wnętrz na rzecz N. s.r.o. W odpowiedzi na wezwanie organu pierwszej instancji z dnia 26 sierpnia 2013r. Spółka w dniu 5 września 2013r. złożyła kserokopie faktur wystawionych m.in. przez B. Sp. z o.o., dokumentujących zakup towaru, który następnie był przedmiotem WDT na rzecz N. s.r.o. W związku z powyższym w ramach czynności sprawdzających pismem z dnia 1 października 2013r., wezwano Spółkę do złożenia wyjaśnień odnośnie transakcji zakupu zawartych pomiędzy Stroną a B. Sp. z o.o., tj.: kto organizował transport, czy był to transport własny czy Spółki, czy też zlecany podmiotom zewnętrznym i kto był jego zleceniodawcą, kiedy nastąpiła dostawa towarów, gdzie był odbierany towar i gdzie dostarczany oraz czy Spółka posiada powierzchnie magazynowe pozwalając na przechowywanie towarów handlowych. Naczelnik pismem z dnia 20 września 2013r., zwrócił się również do urzędu skarbowego właściwego dla jednego z kontrahentów spółki o przeprowadzenie czynności sprawdzających w celu ustalenia prawidłowości i rzetelności transakcji sprzedaży dokonanej na rzecz Spółki. Ponadto Naczelnik skierował pismo z dnia 30 września 2013r., do właściwego miejscowo urzędu skarbowego w celu przeprowadzenia czynności sprawdzających w firmie przewozowej świadczącej usługi transportu towarów będących przedmiotem WDT w lipcu 2013r. dla kontrahenta z Unii Europejskiej. Organ pierwszej instancji pismem z dnia 1 października 2013r. zwrócił się również do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego celem ustalenia wiarygodności wykonanych przez firmę przewozową usług transportowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00