Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 20-08-2024
Porada aktualna na dzień 20-08-2024
Data publikacji: 2024-08-20

Czy osoba fizyczna świadcząca usługi logopedyczne może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT

PROBLEM

Jestem osobą fizyczną, która otwiera działalność gospodarczą. Chcę świadczyć usługi logopedyczne (diagnozy oraz terapie neurologopedyczne) w ramach PKD 86.90.E. Posiadam niezbędne kwalifikacje zawodowe do wykonywania powyższych usług. Czy mogę korzystać ze zwolnienia z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c? Jeśli będę korzystać z tego zwolnienia to czy będę zobowiązana poinformować o tym urząd skarbowy na formularzu VAT-R?

RADA

Świadczone przez Panią usługi logopedyczne będą zwolnione przedmiotowo z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT, a więc będzie Pani podatnikiem wykonującym wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z VAT. Jako taki podatnik nie będzie Pani miała obowiązku rejestracji VAT (art. 96 ust. 3 ustawy o VAT), a w konsekwencji nie będzie Pani miała obowiązku składania zgłoszenia VAT-R.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT zwolnione są od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Odwołanie się do art. 2 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy oznacza, że przez osobę wykonującą zawód leczniczy uważa się na gruncie VAT osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Brzmienie wskazanych przepisów budzi wątpliwości o tyle, że nie wynika z nich jakie konkretnie zawody uważa się za zawody medyczne. Nie ma to jednak w omawianej sytuacji większego znaczenia, gdyż w przypadku zawodu logopedy raczej nie ulega wątpliwości, że należy on do zawodów medycznych (https://www.gov.pl/web/zdrowie/inne-zawody-medyczne1). W konsekwencji usługi logopedycznych świadczone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe korzystają ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 maja 2024 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.140.2024.2.MMA).

Powołane interpretacje:

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 maja 2024 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.140.2024.2.MMA.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy, specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00