Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 października 2014 r., sygn. II SA/Rz 435/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Stanisław Śliwa Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk WSA Ewa Partyka /spr./ Protokolant Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 października 2014 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Burmistrza Gminy i Miasta [...] z dnia [...] grudnia 2013 r., nr [...]; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A. M. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej: "SKO" lub "Kolegium") z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy, którą wydano w następującym stanie sprawy;

Podaniem z dnia 31 sierpnia 2011 r. B. i T. W. zwrócili się do Burmistrza Gminy i Miasta [...] o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji mającej polegać na budowie budynku jednorodzinnego wolnostojącego z przyłączami zewnętrznymi z przeznaczeniem poddasza na cele mieszkalne oraz budynku gospodarczo-garażowego i zbiornika na gaz płynny LPG na działce nr 1709 w W.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...], Burmistrz Gminy i Miasta [...] ustalił dla inwestorów B. i T. W. warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla planowanej przez nich inwestycji uznając, że spełnione zostały przesłanki ustawowe określone w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. z 2012 r. poz. 647 z późn. zm.) dalej: "Upzp".

Organ I instancji określił, że zamierzenie inwestycyjne może być realizowane na działce nr 1709 w konturze oznaczonym literami ABCD-A, zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także ustawy - prawo budowlane, w szczególności w zakresie odległości od działek sąsiednich. Wysokość budynku ustalono maksymalnie na poziomie 9,5 m, wysokość okapu od 2,8 do 4,2 m, szerokość elewacji frontowej do 15 m, dach dwu lub wielospadowy o nachyleniu od 30 do 45O. Usytuowanie kalenicy głównej powinno nastąpić wzdłuż lub prostopadle do kierunku E-W. Natomiast budynek gospodarczy powinien być parterowy, o wysokości do 7 m, wysokości okapu od 2,2 do 3,2 m, szerokości elewacji frontowej do 12 m, dach dwu lub wielospadowy o nachyleniu od 30 do 45O, usytuowanie kalenicy głównej wzdłuż lub prostopadle do kierunku E-W. Wskaźnik intensywności zabudowy na działce powinien wynieść 0,2. Na działce powinno pozostać 50% powierzchni biologicznie czynnej. Zjazd z drogi publicznej - działki nr 1339 powinien odbywać się projektowanym zjazdem indywidualnym przez działkę 1170 na warunkach służebności przejazdu. Natomiast w kwestii lokalizacji zbiornika LPG przeznaczonego do zaopatrywania nieruchomości w gaz do celów grzewczych postanowiono, że powinien zostać zlokalizowany w odległości co najmniej 5 m od granicy działki i 10 m od projektowanego budynku, przy czym zbiornik powinien zostać usytuowany w miejscu przewiewnym i bez zagłębień albo pod ziemią. Zaopatrzenie w energię elektryczną powinno nastąpić na warunkach określonych przez dostawcę energii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00