Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 marca 2014 r., sygn. VII SA/Wa 2542/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Wilczewska - Rzepecka, , Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka (spr.), Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk, Protokolant spec. Sylwia Kruszyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2014 r. sprawy ze skargi B. K. i M. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] Starosta [...], na podstawie art. 82 ust. 2, art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623), po rozpatrzeniu wniosku o pozwolenie na budowę z dnia [...] listopada 2012 r., odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia B. i M. K. pozwolenia na rozbudowę i przebudowę budynku warsztatowo - handlowego na działce nr ew. [...] w miejscowości [...], gm. [...].

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ zwrócił uwagę na niezgodność inwestycji z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (uchwała Rady Gminy [...] nr [...] z dn. [...] marca 2002 r.) w zakresie wskaźnika minimalnej powierzchni działki dla nowej zabudowy. Organ wskazał, że przedmiotowa działka zlokalizowana jest na terenie funkcjonalnym 5U, dla którego w § 59 plan określa minimalną powierzchnię działki pod nowe zainwestowanie na 5 ha, z zastrzeżeniem, że wymóg ten nie obowiązuje dla terenów, w których powierzchnie dla istniejącej plombowej parcelacji, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonym uchwałą nr [...] Rady Gminy [...] z dnia [...] czerwca 1992 r., winny wynosić co najmniej 3000 m2. Starosta [...] podkreślił, że pismem z [...] maja 2013 r. Wójt Gminy [...] poinformował, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zatwierdzony uchwałą z dnia [...] czerwca 1992 r. nie zawierał takiego zapisu dla przedmiotowego terenu, w związku z czym, zdaniem organu, warunkiem zabudowy i zagospodarowania terenu jest minimalna powierzchnia działki wynosząca 5 ha.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00