Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 marca 2014 r., sygn. II SA/Kr 1376/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędzia WSA Agnieszka Nawara-Dubiel Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2014 r. sprawy ze skargi [....] Stowarzyszenie w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 21 sierpnia 2013 r. znak: [....] w przedmiocie odmowy dopuszczenia do udziału w sprawie I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz strony skarżącej [....] Stowarzyszenie w K. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Stowarzyszenie "[...]" z siedzibą w K. w dniu 2 maja 2013 r. powołując się na cele swej działalności wynikające z Regulaminu zwróciło się do Prezydenta Miasta o dopuszczenie do udziału w postępowaniu sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji pn. "Budowa dwóch budynków mieszkalnych - wielorodzinnych z usługami na parterze, garażami podziemnymi, miejscami postojowymi na poziomie terenu, infrastrukturą techniczną, przebudową istniejących zjazdów na działkach [...] i [...], budową nowych zjazdów na działkach nr [...] i [...] obr. [...], na działkach nr [...], [...] obr. [...] i [...] obr. [...] przy ul. P. w K.".
Postanowieniem z dnia 11 lipca 2013 r. Prezydent Miasta odmówił dopuszczenia organizacji społecznej do udziału w postępowaniu. W uzasadnieniu przywołano podstawę prawną, wyjaśniono pojęcie interesu społecznego i stwierdzono, że nie przemawia on za dopuszczeniem wnioskodawcy do udziału w postępowaniu. Zresztą w ocenie Organu I instancji - Stowarzyszenie nie wskazało na czym będzie polegać w tej konkretnej sprawie jego działanie w interesie społecznym. Podniesiono, że skala i program inwestycji, dla której jest prowadzone postępowanie nie przemawia za uznaniem, że przedmiotowa budowa wpłynie w istotny sposób na ekologię, ochronę środowiska, kształtowanie przestrzeni i zieleni. Wskazano, że teren objęty przedmiotowym wnioskiem znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej. Podkreślono ponadto, że kwestia ochrony drzew stanowiła przedmiot analizy ze strony Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta pismem z dnia 4 listopada 2011 r., a zagadnienie prawidłowej obsługi komunikacyjnej dla przedmiotowej inwestycji zostało zbadane przez zarządcę drogi. Podniesiono również, że sprawa rozstrzygana w postępowaniu administracyjnym ma przede wszystkim charakter indywidualny, dlatego też we współczesnym państwie prawnym nie można czynić miejsca dla sztywno pojmowanej nadrzędności interesu ogólnego nad interesem indywidualnym.