Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 stycznia 2014 r., sygn. II SA/Ol 1117/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2014r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w A po rozpoznaniu zgłoszenia choroby zawodowej stwierdził u J. K. przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstków. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz.U. z 2011 r., Nr 212, poz. 1263 ze zm.) dalej: PIS.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że z analizy danych dotyczących narażenia zawodowego związanego z obciążeniem narządu ruchu wynika, że J. K. wykonywał prace charakteryzujące się powtarzalnością ruchów zginania i prostowania kończyn górnych w stawach nadgarstkowych oraz monotypowością na następujących stanowiskach pracy: szlifierz szkła w zakładzie A; elektromonter samochodowy, składacz wiązek przewodów oraz zalewacz form w Zakładzie B.

Strona w okresie od 28 stycznia 1986r. do 10 czerwca 1986r. zatrudniona była w zakładzie A. Do obowiązków pracownika na stanowisku pracy należało szlifowanie krawędzi tafli szklanych na kole szlifierskim. Podczas pracy pracownik obciążał stawy nadgarstkowe kończyn górnych, w szczególności w czasie pobierania tafli szklanych o różnej wielkości i różnej wadze ustawiania ich na powierzchni szlifierskiej koła szlifierskiego oraz podczas ustawiania szkła pod różnym kątem w czasie szlifowania krawędzi.

W okresie od 10 maja 1984r. do 16 września 1985r. strona zatrudniona była w Zakładzie B kolejno na takich stanowiskach pracy jak: elektromonter samochodowy oraz składacz wiązek przewodów. Do obowiązków pracownika na tych stanowiskach pracy należało zamiennie obkurczanie rurek na przewodach, obsługa pras mimośrodowych do wycinania otworów w rurkach PVC, wciąganie rurek PVC na końcówki przewodów na gorąco lub wciąganie przewodów na rurki PVC. Podczas tych czynności pracownik wykonywał liczne ruchy palców prawej reki oraz nadgarstka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00