Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 września 2014 r., sygn. II SA/Ol 874/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2014 r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny po rozpoznaniu zgłoszenia choroby zawodowej stwierdził u A.F. przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstków. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz.U. z 2011 r., Nr 212, poz. 1263 ze zm.) dalej: PIS.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że z analizy danych dotyczących narażenia zawodowego związanego z obciążeniem narządu ruchu wynika, iż A.F. wykonywał prace charakteryzujące się powtarzalnością ruchów zginania i prostowania kończyn górnych w nadgarstku w długich przedziałach czasowych, co stwarzało ryzyko powstania przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy: zespołu cieśni w obrębie nadgarstków. Był zatrudniony w okresie od [...] 1998 r. do [...] 2013 r. w Spółce A na stanowisku składacza wiązek przewodów. Do jego obowiązków należało ręczne zestawianie i montowanie wiązek instalacji elektrycznych do różnych typów samochodów na liniach technologicznych przez pierwsze 3-4 lata pracy, w kolejnych latach pakowanie wiązek, a od ok. 2007 roku kontrola elektryczna wiązki. Praca składacza wiązek na linii technologicznej polegała na zestawieniu przewodów elektrycznych i podzespołów w wiązki elektrycznych instalacji do samochodów na stołach przesuwających się ze stałą prędkością, poziomo po linii technologicznej. Wiązka zestawiana jest zespołowo, a każdy pracownik wykonuje określone, powtarzające się czynności tj. pobieranie przewodów i podzespołów z regału lub wieszaka, rozprowadzanie ich po stole montażowym pomiędzy wspornikami i uchwytami złączy i uchwytów, zakładanie osprzętu (tj. osłon, kostek rozdzielczych i przelotek) oraz taśmowanie wiązki taśmą samoprzylepną. Podczas taśmowania wiązki taśmą izolacyjną wykonywane są bardzo szybkie, liczne rotacyjne ruchy prawej dłoni i prawego nadgarstka obciążające mięśnie i ścięgna szczególnie w okolicy nadgarstków. Palcami lewej ręki pracownik ściska wiązkę w celu naciągnięcia przewodów i ustabilizowania wiązki w czasie taśmowania. Palcami prawej ręki taśma jest narzucana na przewody wiązki z jednoczesnym podbiciem taśmy i pochwyceniem jej od dołu. Kończyny górne przez cały czas są ugięte w stawie łokciowym. Liczba cyklicznych powtórzeń przy taśmowaniu jednej wiązki to 180 ruchów nadgarstka. W zależności od typu wiązki oraz jej złożoności w ciągu jednej zmiany pracownik zestawia od 150 do 200 szt. wiązek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00