Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 września 2013 r., sygn. II SA/Gd 490/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 4 września 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi Hurtowni A Spółki jawnej w L. na uchwałę Rady Gminy z dnia 7 lutego 2013 r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 30 sierpnia 2011 r. Rada Gminy podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod usługi, w tym budowę obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m².

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 30 maja 2012 r. sygn. akt II SA/GD 31/12, na skutek wniesionej skargi przez H. B. i J. R. Spółkę jawną w L., stwierdził nieważność przedmiotowej uchwały.

W wyroku tym Sąd stwierdził, że przeznaczenie części nieruchomości skarżącej pod drogę publiczną narusza interes prawny skarżącej wynikający z przysługującego jej prawa własności, co daje jej legitymację do wniesienia skargi na uchwałę. Sąd wskazał, że postanowienia uchwały planistycznej nie odpowiadają warunkom wynikającym z art. 15 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) oraz § 4 pkt 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. 164, poz. 1587), bowiem zawarte w nich ustalenia są zbyt ogólnikowe i nie precyzują warunków podziału, jak i scalania nieruchomości. Nadto Sąd stwierdził, że przy uchwalaniu planu naruszono przepis art. 16 ust. 1 ustawy, który stanowi, że plan miejscowy sporządza się w skali 1:1000 z wykorzystaniem urzędowych kopii map zasadniczych albo w przypadku ich braku map kastralnych, gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Sporządzenie planu miejscowego w niewłaściwej skali stanowi istotne naruszenie ustawowo określonych zasad sporządzania planu w rozumieniu art. 28 ust. 1 ustawy. W wydanym wyroku Sąd wskazał, że naruszenie zasad sporządzania planu miejscowego powoduje jego nieważność, bez konieczności merytorycznej oceny planu (części tekstowej i kontroli trybu sporządzania planu) i uznał, że w związku tym, pozostałe zarzuty skargi w odniesieniu do dokumentacji planistycznej nie mają wpływu na ocenę zaskarżonej uchwały. W związku z tym zarzuty te nie były zatem przedmiotem kontroli sądowej w sprawie ze skargi wniesionej przez H. B. i J. R. Spółkę jawną w L. na uchwałę planistyczną z dnia 30 sierpnia 2011 r. Nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00