Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 czerwca 2012 r., sygn. IV SA/Po 371/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Radzicka /spr./ Sędziowie WSA Maciej Dybowski WSA Anna Jarosz Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2011 r. Nr [...] Prezydent Miasta P. odmówił ustalenia warunków zabudowy na rzecz M. W. i R. S., dla inwestycji polegającej na budowie budynku gospodarczego na działkach nr [...] i [...], ark. [...], obręb [...] położonych w P. przy ul. W. [...] w celu legalizacji.

Organ pierwszej instancji uzasadniając swoje rozstrzygnięcie wskazał, że planowana inwestycja zakłóca ład przestrzenny i przekracza parametry zabudowy gospodarczej występującej w obszarze analizowanym. Analiza wykazała, iż w obszarze analizowanym brak jest co najmniej jednej działki sąsiedniej, dostępnej z tej samej drogi publicznej, zabudowanej w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych. Organ podniósł, że inwestycja nie kontynuuje średniego wskaźnika zagospodarowania nieruchomości występujących w obszarze analizowanym, a także nie kontynuuje wysokości zabudowy gospodarczej, co ma wpływ na kształtowanie ładu przestrzennego. Znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowa jednorodzinna charakteryzuje się jednolitą funkcją mieszkaniową. Od frontu usytuowane są dwukondygnacyjne budynki mieszkalne, a w głębi niskie budynki o charakterze pomocniczym o wysokości nie przekraczającej 3m. Przedmiotowa inwestycja jest zdaniem organu ewidentnym odstępstwem od zasad jakimi kierowano się przy projektowaniu zabudowy jednorodzinnej, gdzie standardem jest wykształcenie stosunkowo niewielkiej zabudowy pomocniczej z zachowaniem strefy ogrodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00