Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. II SA/Bd 304/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Grzegorz Saniewski Sędzia WSA Jarosław Wichrowski Protokolant Elżbieta Brandt po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 lipca 2011 r. sprawy ze skargi B. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze we [...] po rozpoznaniu wniosku B. J. odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie nieważności decyzji Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dla budowy ciągów pieszych, dróg, zespołu fontann i infrastruktury technicznej na [...] we [...] w ramach zadania: lokalny program rewitalizacji [...] na terenie działek numer 133, 135, 137 KM 50 nr 26, 24 KM 43, nr 145, 156/11,156/13, 156/14,156/12 KM 45, nr 202/1 KM 52.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia podniesiono, że pismem z dnia [...] zwrócono się do pełnomocnika wnioskodawcy o wykazanie interesu prawnego jak i wskazanie okoliczności faktycznych mogących taki interes uzasadniać oraz o wskazanie konkretnych przepisów prawnych, z których ten interes wynika jak np. przepisy które będą ograniczać korzystanie z nieruchomości wnioskodawcy w związku z planowaną inwestycją.
Wnioskodawca w piśmie z dnia [...] r. przedstawił swoje stanowisko w zakresie interesu prawnego wskazując, że jego interes prawny znajduje podstawę w przepisach prawa materialnego tj. art. 140 i 144 kodeksu cywilnego powołując się przy tym na stanowisko wyrażone w powołanym orzeczeniu sądowym, że źródłem interesu prawnego może być prawo cywilne, a w szczególności prawo rzeczowe. Wskazano, że taki interes prawny właściciela sąsiedniej nieruchomości może wynikać z art. 140 kc, jeżeli w wyniku postępowania administracyjnego może zapaść decyzja tak kształtująca stosunki na sąsiedniej nieruchomości, iż będzie to miało wpływ na wykonywanie prawa własności przez właściciela nieruchomości sąsiedniej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right