Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Gd 467/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi Prokuratora na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 1 lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie nieważności decyzji w sprawie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 maja 2009 r., nr [...].

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 1 lipca 2009 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy własną decyzję z dnia 13 maja 2009 r., odmawiającą stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Wójta Gminy z dnia 12 października 2006 r., ustalającej w punkcie 8 wysokość stawki procentowej (15%) jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.

W uzasadnieniu Kolegium wyjaśniło, że Wójt Gminy, po rozpatrzeniu wniosku A. P. o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu części działki nr [...] w obrębie R., ustalił w pkt 8 decyzji z dnia 12 października 2006 r. wysokość stawki procentowej (15%) dla ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. Jako podstawę prawną organ wskazał art. 63 ust. 3 w zw. z art. 36 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm. zwanej dalej U.p.z.p.) Decyzja powyższa stała się ostateczna.

Pismem z dnia 17 marca 2009r. A. P. wniósł o stwierdzenie nieważności punktu 8 decyzji, zarzucając wydanie decyzji w tej części bez podstawy prawnej, co stanowi przesłankę jej nieważności w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a..

Rozpatrując sprawę w pierwszej instancji Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie stwierdziło rażącego naruszenia prawa, wobec czego decyzją z dnia 13 maja 2009 r. odmówiło stwierdzenia nieważności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00