Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 września 2009 r., sygn. IV SA/Wa 793/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska, Sędziowie Sędzia WSA Danuta Dopierała, Sędzia WSA Agnieszka Wójcik (spr.), Protokolant Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 września 2009 r. sprawy ze skargi B. Z., A. M. i J. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy P. nr [...]; 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] Burmistrz Miasta i Gminy P. ustalił na wniosek Spółki "N." S.A. z siedzibą w W. warunki zabudowy dla inwestycji obejmującej budowę pięciu budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej wraz z infrastrukturą techniczną na działkach ewidencyjnych nr [...], [...], [...], [...], [...] położonych w J. Gmina P. w granicach wyznaczonych linią w kolorze pomarańczowym i oznaczonych literami ABCDEF; GHIJKL; MNOP na mapie w skali 1: 1000 stanowiącej integralną część niniejszej decyzji (zał. nr 1).
Od powyższej decyzji odwołania wnieśli J. Z., A. M., E. i W. N., M. S., B. M., M. J., M. G. oraz B. Z.
W odwołaniach podniesiono, że budowa nowych segmentów stworzy place budowy bezpośrednio sąsiadujące z istniejącymi segmentami, spowoduje zniszczenie roślinności w ogródkach przydomowych, stworzy ingerencję w dachy istniejących segmentów (a w jednym przypadku - w oszklony taras budynku państwa Z.), obniży wartość nieruchomości, na których znajdują się segmenty. Ponadto podniesiono, że dla identycznej inwestycji zostało już wydane przez organ I instancji postanowienie zawieszające postępowanie ze względu na przystąpienie do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Wskazano na zapisy ww. postanowienia, a m.in. na zapis, że planowane budynki jednorodzinne w zabudowie szeregowej na działkach nr ew. nr [...], [...], [...], [...], [...] zgodnie z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powstałyby poza nieprzekraczalną linią zabudowy od projektowanej ul. [...], dla której wydzielono już rezerwę terenu szerokości 20 metrów. Ponadto podniesiono, że linia zabudowy nie została określona zgodnie z linią zabudowy wyznaczoną przez budynki znajdujące się przy ul. [...], a więc że została wskazana niezgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. nr 164, poz. 1588). Podniesiono też, że w "Analizie funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu" sporządzonej w niniejszej sprawie jako dominanta wysokościowa został przywołany budynek przy zbiegu ul. [...] i [...], którego wybudowanie ograniczyło możliwość przyzwoitego zaplanowania węzła komunikacyjnego u zbiegu ulic [...] i [...]. Wniesiono o uchylenie zaskarżonej decyzji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right