Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 marca 2009 r., sygn. II SA/Lu 858/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec,, Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Protokolant Referent Agnieszka Wojtas, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 marca 2009 r. sprawy ze skargi A. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasiłków celowych 1. oddala skargę, 2. przyznaje [...] P. J. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie) kwotę 292, 80 (dwieście dziewięćdziesiąt dwa złote osiemdziesiąt groszy) tytułem nieopłaconej pomocy prawnej świadczonej z urzędu, w tym 52, 80 (pięćdziesiąt dwa złote osiemdziesiąt groszy) należnego podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Wnioskami z dnia 17, 28 i 30 lipca 2008 r. A. J. wystąpił o udzielenie pomocy w formie przyznania zasiłku: 1) na spłatę jednej raty kredytu studenckiego córki Eweliny J. w wysokości 320 złotych; 2) na zakup przyborów szkolnych dla dzieci Łukasza, Magdaleny i Kamila J. oraz 3) na pokrycie kwoty odsetek za zaległości czynszowe w wysokości 500 złotych.
Decyzją z dnia 13 [...] 2008 r. [(...)] Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej działający z upoważnienia Prezydenta Miasta P. odmówił przyznania wnioskodawcy świadczeń na wskazane cele. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ przywołał art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, zgodnie z którym prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje rodzinom i osobom, których dochód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekracza kryterium ustawowego wynoszącego 351 złotych na osobę w rodzinie, wskazując dalej, że dochód członka rodziny strony z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosków wyniósł 471,74 zł, a zatem przekroczył obowiązujące kryterium dochodowe, co uniemożliwia udzielenie żądanej pomocy. Organ I instancji wskazał również, iż konieczność opłacenia odsetek z tytułu zaległości czynszowych czy spłata kredytu studenckiego - zaciągniętego przez dorosła córkę - nie posiadają charakteru niezbędnej potrzeby bytowej w rozumieniu art. 39 ustawy o pomocy społecznej. Odnośnie powyższego organ wspomniał, iż stronie została od miesiąca lipca do grudnia 2008 r. przyznana pomoc finansowa w formie dodatku mieszkaniowego w wysokości 243,42 złotych miesięcznie.