Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 listopada 2008 r., sygn. IV SA/Wa 482/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aneta Dąbrowska, Sędziowie Sędzia NSA Otylia Wierzbicka (spr.), Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska, Protokolant Joanna Kurek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2008 r. sprawy ze skargi G. K. i Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia (...) stycznia 2008 r. nr (...) w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy - oddala skargę -

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia (...) stycznia 2008 r., po rozpatrzeniu odwołań od decyzji Prezydenta m. W. z dnia (...) października 2007 r. ustalającej warunki zabudowy i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu i jego zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym, wjazdem oraz infrastrukturą techniczną, w miejscu przewidzianego do rozbiórki budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce ew. nr (...) i cz. (...) przy ul. (...) na terenie Dzielnicy M. w W. - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji SKO przytoczyło następujące okoliczności faktyczne i prawne:

W ocenie SKO organ pierwszej instancji prawidłowo ustalił adres małżonków K. przed wszczęciem postępowania administracyjnego. Wszystkie pisma kierowane do nich na adres wynikający z ewidencji gruntów były skutecznie doręczone. Podanie przez nich nowego adresu zamieszkania spowodowało doręczenie im na ten adres decyzji organu I-szej instancji, od której odwołanie wnieśli w terminie. SKO wskazało, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia warunków określonych w art. 61 ust. 1 pkt 1 - 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przytaczając treść tych warunków uznało, że zostały spełnione. Odnosząc się do zarzutów odwołujących się stwierdziło, że ustalenia zawarte w decyzji organu pierwszej instancji nie muszą być precyzyjne, jak tego domagają się skarżący. Są to "wytyczne ogólne", które będą wzięte pod uwagę przy sporządzaniu projektu architektonicznego. Kwestia dostępu światła do zabudowań sąsiednich będzie badana na etapie odrębnego postępowania administracyjnego związanego z uzyskaniem przez inwestora pozwolenia na budowę i w tym postępowaniu skarżący mogą podnosić zarzuty co do tego, że projektowana inwestycja będzie zaciemniać ich nieruchomość, jeżeli projekt zostanie sporządzony niezgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi. W konsekwencji SKO oceniło, że decyzja organu I-szej instancji nie narusza prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00