Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 czerwca 2008 r., sygn. IV SA/Wa 789/08
Dnia 20 czerwca 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Sędziowie Sędzia WSA Łukasz Krzycki (spr.), Sędzia WSA Jakub Linkowski, Protokolant Dominik Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 czerwca 2008 roku sprawy ze skargi I. S. i Z. G. na uchwałę Rady W. z dnia z dnia (...) października 2006 roku nr (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały dotyczącej studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego W. - oddala skargę -
Uzasadnienie
Przedmiotem zaskarżenia była uchwała Rady W. z dnia (...) października 2006 r. w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania W., w zakresie w jakim dotyczy ona ustalenia przeznaczenia pasa działek wzdłuż wschodniej strony ul. (...) nr od (...)do (...) (pomiędzy ul. (...) a ul. (...)).
W skardze wniesionej na zasadzie art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) zarzucono, iż w szeregu kwestiach naruszono procedurę uchwalania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy. Wskazano m.in. iż nie przedłożono Radzie Miasta do rozpatrzenia szeregu uwag mieszkańców, których Prezydent Miasta uprzednio nie uwzględnił (kwestia uwag odnośnie wysokości zabudowy działek poza (...) nr (...) - dz. nr ew. (...)). Ponadto niedopuszczalne było przyjęcie studium /w wersji uwzględniającej autopoprawki wniesione na sesji w dniu przyjęcia studium tj. (...) października 2006 r.. Prowadziło to do braku możliwości wypowiedzenia się zainteresowanych na zasadzie art. 11 pkt 10 i 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), wypowiedzenia się w tym przedmiocie właściwej komisji rady jak i organów uzgadniających. W wyniku przyjęcia poprawki pomimo, iż Prezydent uprzednio postanowił uwzględnić uwagę mieszkańców dotyczącą ograniczenia wysokości orientacyjnej zabudowy do 12 m. na dz. ew. nr (...), przyjęto orientacyjną wysokość zabudowy dla tej działki i działek sąsiednich 20 m. Zwrócono również uwagę, iż przy rozpatrywaniu wniosków posługiwano się niewłaściwą numeracją działek.