Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 maja 2008 r., sygn. II SA/Kr 209/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariusz Kotulski Sędziowie WSA Ewa Rynczak AWSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant: Joanna Obrał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2008 r. sprawy ze skargi Zrzeszenia "[...]" w K. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia kary skargę oddala

Uzasadnienie

Dnia [...].02.2007 r. przeprowadzono kontrolę poprzedzającą udzielenie pozwolenia na użytkowanie pawilonu handlowo-usługowego z częścią mieszkalną na piętrze na działce nr [...] przy ul. [...] w K.

W trakcie kontroli ustalono, że jest użytkowana część mieszkalna budynku, a na parterze został zlokalizowany czynny zakład [...] (akta postępowania administracyjnego pierwszoinstancyjnego, karta nr 35). Spisany protokół został podpisany przez J. K. - Prezesa Zarządu Zrzeszenia "[...]", występującego jako inwestor oraz T. T.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. postanowieniem z dnia [...] r. znak [...], działając na podstawie art. 57 ust. 7 Prawa budowlanego nałożył na inwestora Zrzeszenie "[...]" w K. karę w wysokości 10000 zł z tytułu nielegalnego użytkowania pawilonu handlowo-usługowego z częścią mieszkalną na piętrze w zabudowie szeregowej przy ul. [...] w K.

W uzasadnieniu tego postanowienia wskazano, że przeprowadzona w dniu [...] lutego 2007 r. kontrola obiektu budowlanego stanowiącego pawilon handlowo-usługowy z częścią mieszkalną wykazała, że zarówno jego część mieszkalna jak i usługowa są użytkowane. W części użytkowej mieści się zakład [...]. Do użytkowania obiektu inwestor dopuścił przez uzyskaniem pozowania na użytkowanie. Tym samym przed uzyskaniem takiego pozwolenia budowa nie jest jeszcze zakończona. Wysokość kary ustalono stosownie do art. 57 ust. 7 i art. 59f ust. 1 Prawa budowlanego. W związku z tym, że powierzchnia użytkowa części użytkowej budynku jest mniejsza niż 30 % całości powierzchni użytkowej budynku, obiekt zaliczono do kategorii l obiektów budowlanych. Wysokość kary stanowi iloczyn stawki opłaty (500 zł), współczynnika kategorii obiektu budowlanego (kategoria l budynki mieszkalne jednorodzinne, współczynnik wynosi 2,00) i współczynnika wielkości obiektu (dla kategorii l wynoszący 1,0). Tak określoną wielkość pomnożono o 10, a to zgodnie z art. 57f ust. 1 Prawa budowlanego nakazującym stawkę kary określać jako dziesięciokrotność wysokości opłaty legalizacyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00